Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


İlk Kez 30 Yaşından Sonra Anne Olanlar Riske Sahip Mi?

Hamilelik planını erteleyen kadınlar bir noktada risk alıyor mu?

35 yaş anne olma konusunda sihirli bir yaş kabul edilmekte. İlk kez anne olmak için hangi yaşlar ideal? İsveç’te yapılan bir araştırmaya göre, doğum riskli 20li yaşlar sona erdikten sonra başlıyor.

Bir kadının 20li yaşları sona ermeden ilk doğumunu yapması en sağlıklısı. Dünyanın zengin ve gelişmiş ülkelerinde durum maalesef böyle, kadınlar geç yaşlarda anne olmayı seçiyor.

Önce kariyer, başarı, birikim gibi hedefler gerçekleştiriliyor. Araştırmada 1 milyon İsveçli ve Norveçli kadının doğum kayıtları incelenmiştir. 25-29, 30-34, 35-39, 40 ve üzeri yaşında yapılan doğumlar, erken doğumlar ve doğum sorunlarına bakıldığında, erken doğum riskinin, anne ve bebek ölümlerinin 30 yaş üstünde doğum yapan kadınlarda daha çok yaşandığı görülmüştür.

Ayrıca, sigara, aşırı kilo, obezite, kalp gibi diğer faktörler de erken doğuma, düşüğe ve doğum risklerine neden oluyor. Erken yaşta yapılan doğumları da kötü alışkanlıklar etkileyebiliyor.

30 yaşından ve 35 yaşından sonra gebe kalan kadınlar ciddi anlamda risk üstleniyor. İkinci ve üçüncü çcouklar ise bu yaşlarda daha kolay doğurulabilir. Önceden var olan diyabet öyküsü ise bebek ölümlerinin riskini artırıyor.