Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


İlk Cinsel Deneyim Hayat Boyu Önemli Kalacak

Kadınlar için ilk cinsel deneyim çok önemlidir, bekaretlerini kaybederler.

Bu da hayatları boyunca yaşayacakları cinsel deneyimleri büyük ölçüde etkileyecektir. İlk cinsel deneyim erkek ve kadında kritiktir. Hayat boyunca cinsel yaşamlarına ışık tutacaktır.

Tennessee ve Mississippi Üniversitesi’nden araştırmacılar seks ve evlilik terapisi hakkında çalışmaya imza atmıştır. Buna göre ilk cinsel deneyim gelecekteki cinsel yaşamda tatmin olma durumunu da etkiler.

Deneyim kazandıkça cinsel refah elde edilecektir ama ilk seks gelecekteki ilişkilerin giriş anahtarıdır. Kişide kalıcı etkiler bırakacaktır. Bekaret kaybı yetişkinliğe geçişi de simgeler.

Duygusal ve fiziksel etkileri kapasite değişimleri incelenmiştir. Korku, kaygı, pişmanlık, mutsuzluk, baskı, memnuniyet, konfor, tatmin, zevk alma gibi olumlu olumsuz etkileri kişiden kişiye değişir.

En önemli değişken sebebi ise, ilk yaşanan cinsel deneyimdir. İyi bir başlangıç yapılırsa ilerideki ilişkilerinde de kişiler mutlu ve tatminkar olacaktır. İlk cinsel deneyimlerinde fiziksel ve duygusal anlamda mutlu olanlar seks yaşamlarında bu mutluluğu sürdürecektir.

Yani ilk deneyiminizi doğru kişiyle, mutlu ve rahat bir şekilde yaşamalısınız ki ileride cinsel sorunlarınız yaşanmasın. Düşünce, davranış, algı, anlayış cinsel deneyim modellemelerinden ileri gelir. İlk deneyim sizin kılavuzunuz ve rol modeliniz olacaktır.