Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


İlaç Kullanmadan Migren Tedavisi Yapılabilir

Akupunktur. Minik iğnelerle yapılan bu alternatif tedavi yöntemi migreni tedavide kullanılıyor.

Belli noktalara saplanan iğneler ağrıyı azaltıyor. Geleneksel tamamlayıcı bir tekniktir.
Biofeedback. Biyolojik geri dönüşüm tedavisi, kalp hızı gib hızlı fiziksel değişikliklere, gerilen kaslara, soğuk ellere verilen yanıttır. Sensörlerle bu değişimler ölçülür ve ışık ya da ses dalgasıyla bir geri dönüşüm alınır. Migren sıklığı ve ağrısı bu şekilde de azaltılabilir.
Masaj. Masaj terapisi ile yaşanılan yoğun baş ağrısı azaltılabilir. Stresi de ortadan kaldırır.
Takviyeler. Riboflavin (B2) vitamini alarak migren biraz olsun önlenebilir. Faydası birkaç ay sonra belli olur. Koenzim Q10 gibi takviyeleri de doktorunuz verebilir.
Gevşeme teknikleri. Migrenin kaynağı strestir. Gevşeyip rahatlamak gerekir. Derin nefes alma, kas gevşetme teknikleri, vücudun belli ve gergin noktalarını rahatlatma strese yanıtı kolaylaştırır.
Spinal manipülasyon. Baş, omurga ve çevresindeki kemik, doku ve kaslara yapılan masaj tekniğidir. Bazı riskleri olduğundan doktora danışmak ve uzman birinden yardım almak gerekir.
Beslenme değişiklikleri. Alkol, kafein, çikolata, konserve, işlenmiş et, eski peynir ve süt migren sebebidir. Sağlıklı beslenmek önemlidir.
Bitkisel çareler. Yüzyıllardır kullanılan otlar migrende de etkilidir. Bulantı, hassasiyet ve ağrıyı azaltır. En etkili bitkiyi doktorunuza danışmakta fayda olacaktır.