Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


İhtiyacınız Olan Proteini Nasıl Alıyorsunuz?

Kalori ilerleyen yıllarla birlikte bize daha az lazım olan besin değeri iken protein her zaman gereken enerji kaynağımızdır.

Kasları güçlü tutmaya yardımcıdır iskeletimizi sağlam ve dayanıklı tutar. Güç ve denge unsurudur. Merdivenden çıkarken yürürken hareket ederken protein yardımcıdır. Kalbi güçlü tutar hastalıklardan korur bağışıklığı güçlendirir. Kadınlar günde 46 gram erkekler 56 gram protein tüketmelidir.

Böbrek hastalarının daha az tüketmeleri gerekir. Kalori kontrolünü de sağlar. Gün içinde çeşitli besinlerden protein alın. Sığır ve kuzu gibi etlerde bolca protein bulunur. Yağ ve kolesterole dikkat etmek gerekiyor. Derisiz tavuk göğsü ve yumurtada da oldukça fazla protein vardır.

Bir yumurtada 6 gram bulunur. Yüksek kolesterol, kalp hastalığı, ya da şeker hastalığı varsa haftada 3 yumurtadan fazla tüketmeyin. Omega 3 içeren balık ve deniz ürünlerini de tüketin. Süt ve mandıra ürünleri de kasları geliştirir. Kalp, diyabet ve tansiyona iyi gelir.

Yağsız yoğurt mutlaka tüketin. Soya ve soya sütü gibi yan ürünlerinde de bolca protein var. Fasulye gibi sebzeleri tüketin. Patateste de bulunur. Soya sütü, yoğurt ve meyve suyunda da protein içecekleri hazırlanabilir. Fıstık ezmesi tüketilebilir. Kabak ve ay çekirdeği, fındık, badem, fıstık, ceviz gibi yemişlerde de protein yüksek oranda bulunur .