Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


İdrar Yolu Testleri Her Zaman Enfeksiyonu Teşhis Edemez

İdrar yolunda herhangi bir bakteri ve enfeksiyonu var mı diye doktorunuz sizden testler isteyebilir.

Yeni bir araştırma, bu adımın gereksiz olabileceğini ortaya koydu. İdrar ihtiyacının acil olarak birden gelmesi, idrar sırasında yanma hissi gibi enfeksiyon belirtileri kadınların dörtte üçünde var. İdrar kültürü testlerinde idrara ve mesaneye bakılarak sadece bir bakteri türü olan Escherichia coli türü gözlenebiliyor.

Laboratuar testlerinde bu bulguların rafine olamayacağı belirtilerin mesane enfeksiyonu olabileceği belirtiliyor. Üretra idrar yoluyla vücut dışına atılabilir ve bu borular içinde enfeksiyona sebep olabilir. Çoğu kadın bu belirtiler sonrasında tedaviye alınır, dolayısıyla aslında tehlikeli olan idrar testlerine gerek kalmaz.

İdrar testleri sırasında enfeksiyon riski de artıyor çünkü. Belirtilere tam olarak neyin neden olduğu bulunur ve gerekirse anbitiyotik ilaçlar verilebilir. Ortak kullanılan tuvaletlerde bu bakterileri kapmak çok kolay oluyor. Hijyene önem verilmelidir. Mesaneden kateter yoluyla incelenebilen idrar yolu enfeksiyonları da başka bir yöntemdir.

Bakteri bulgusuna gerek duymadan direkt tedaviye giden doktorların bu kararı daha makuldur. Maryland Tıp Fakültesi profesörleri bu yönde fikirlerini beyan etmiştir. Direnci kıran gereksiz antibiyotik kullanımı ve gereksiz idrar testleri artık geçmişte kalabilir.