Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


İdrar Yolu Enfeksiyonu Bitkisel Tedavisi

İdrar Yolu Enfeksiyonu Bitkisel Tedavisi

İdrar Yolu Enfeksiyonu Bitkisel Tedavisi

İdrar yolu enfeksiyonu nedenleri

İdrar yolu enfeksiyonu erkeklerden daha çok kadınlarda görülen bir durumdur. İdrar yolu enfeksiyonun oluşmasında etkisi olan E. coli gibi bakteriler genellikle bağırsakta yaşayan ve üretradan (idrarın vücut dışına atıldığı kanal) geçer. Kadınlarda bağırsakta oluşan bakteriler vajina bölgesine daha kolaylık geçebilir. Çünkü kadınlarda anüs ve vajinadaki üretra birbirine çok yakındır. Diyabet, bağırsak hastalıkları, idrar kaçırma, böbrek taşları, hareketsizlik, sıvı alımının azalması ve gebelik gibi bazı durumlar idrar yolu enfeksiyonuna neden olabilir. Cinsel ilişki sırasında da hijyen kurallarına dikkat edilmelidir. Çünkü ilişki sırasında, mikroplar kolayca idrar yoluna bulabilirsiniz.

İdrar Yolu Enfeksiyonunu Önlemek İçin Püf Noktaları

İdrar yolu enfeksiyonu için evde kullanılabilecek bazı bitkisel çözümler vardır. Ancak yine de idrar yolu enfeksiyonunu önlemek için en önemli noktanın hijyen kurallarına uymak olduğunu unutmamak gerekir.

Hijyen kurallarına dikkat ederek anüs ve vajina çevresini temiz tutun.

İdrara çıkma isteğini kesinlikle bastırmayın. Bu durumda bakterileri tutup onların vücut dışında çıkmasına izin vermezseniz enfeksiyona yol açabilirsiniz.

İdrar sonrası, her zaman önden arkaya doğru silin. Eğer arkadan öne doğru silerseniz, anüsten üreme organlarına doğru bakteri ve enfeksiyon bulaşma riski artar.

Tuvaletten önce ve sonra ellerinizi yıkayın.

Kokulu sabun ve diğer losyonlar ile genital bölgeyi yıkamaktan kaçının. Bu tür ürünler kullandığınızda vücudun doğal koruyucu bariyerini yok eder ve enfeksiyona eğilimli bir durum yaratabilirsiniz.

Daima çok fazla sıkmayan ve pamuklu iç çamaşırı giyin. Genital bölgeyi kuru tutmaya özen gösterin. Çünkü nemli ortam bakterilerin üremesine neden olur. Cinsel ilişki öncesi ve sonrası her zaman idrara çıktıktan sonra genital bölgeyi yıkayın. Prezervatif kullanmak da enfeksiyondan korunmanın diğer bir yoludur.

Adet dönemlerinde, ped yerine tampon kullanın. Gün boyunca sık sık değiştirin. Çok sıcak yemeklerden, ekşi yemeklerden ya da baharatlı yiyecekler yemekten kaçının. Her gün en az 30 ila 40 dakika boyunca egzersiz yapmaya çalışın. Fiziksel olarak aktif olmak, bağışıklık sistemini güçlendirecek ve enfeksiyon eğilimini azaltacaktır.

İdrar Yolu Enfeksiyonuna Bitkisel Çözümler

Kabartma Tozu

Gerekli Malzemeler:

• Yarım çay kabartma tozu

• 1 bardak sıcak su

Yarım çay kaşığı kabartma tozunu 1 bardak suya ekleyin ve ılık haldeyken için. Kabartma tozu idrarınızı yaparken çektiğiniz ağrıyı azaltmaya yardımcı olur. Ama çok fazla kullanmamanız öneririz. Çünkü fazla kabartma tozu bağırsaklara dokunabilir.

İdrar Yolu Enfeksiyonuna Tarçın Kürü 

Tarçın bakterileri öldürmek için yeterince güçlü bir bitkidir.

Gerekli Malzemeler:

• Yarım çay kaşığı toz tarçın

• 1 bardak sıcak su

Bir bardak ılık içerisine yarım çay kaşığı tarçın ekleyerek iyice karıştırıp için.

Hatmi Kökü Çayı

Hatmi kökü çayı enfeksiyonu geçirmek için ve sancıyı azaltmak için kullanılan bitkisel bir çözümdür. Hatmi kökünün yatıştırıcı, yumuşatıcı ve idrar söktürücü özellikleri de vardır.

Hatmi kökü çayı nasıl yapılır?

Gerekli Malzemeler:

• Hatmi kökü

• Ilık su

• Kapaklı bir kavanoz

Kavanozun çeyreğini dolduracak şekilde Hatmi Kökü yerleştirin. Bütün kavanozu dolduracak şekilde ılık su ilave edin. Kavanozun kapağını kapatarak 1 gece dinlenmeye bırakın. Gece boyunca bekleyemezsiniz en az 4 saat beklemelisiniz.

Sabah karışımı süzün ve tüketin.

Kişniş Tozu

İdrar yolu enfeksiyonu için en sık kullanılan baharatlar arasında yer alan kişniş idrar yaparken oluşan yanma hissini yok etmek için kullanılıyor. Dilerseniz rahatlamak için rezene çayı gibi bitki çayları içerken içerisine kişniş tohumu da ekleyebilirsiniz.

Gerekli Malzemeler:

• 3 yemek kaşığı toz kişniş tohumu

• 1 yemek kaşığı kaya şeker tozu (veya rafine edilmemiş şeker)

• 3 bardak su

Yol:

3 bardak su içerisine kişniş ve kaya şekeri tozu ekleyin. İyice karıştırın. 1 gece

dinlenmesi için bırakın. Ertesi gün tekrar karıştırdıktan sonra 1 fincan kadar

içebilirsiniz.

Kızılcık Suyu

Kızılcık suyu E.coli bakterilerini durdurarak idrar yolu enfeksiyonunu önleyebilir. Saf ve şekersiz meyve suyu olduğu için Kızılcık, bakterileri öldürerek idrar yaparken oluşan acıyı azaltır. Saf kızılcık suyu her gün 150 ml – 50 ml arasında tüketilebilir. Fakat kızılcık suyunun çok fazla tüketilmesi böbrek taşlarının oluşmasına neden olabilir. Eğer böbrek sorunları yaşıyorsanız kızılcık suyu içmeden önce doktorunuza başvurmanızda yarar olacaktır.