Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


İdrar Yolu Enfeksiyonlarının Nedenleri Ve Tedavisi

Üriner sistem vücudun sıvı atık görevinin gerçekleştiği idrar yolu sistemidir. Böbreklerden süzülen vücut sıvısı idrarla atık olarak dışarı atılır.

Adet döneminde kanama buradan gerçekleşir. Üreterler mesaneye böbreklerden gelen idrarı taşır. Mesane idrar depolayan kısımdır. İdrar yolu ve idrardaki bakteriler enfeksiyondur. Vücut dışından da bu maddeler bu kanala bulaşabilir. İltihaplanma ile hastalık başlar. Üretrada üretrit, böbrekte piyelonefrit-nefrit, mesanede sistit olarak şekillenir.

Belirtileri; kırmızı ve tahriş olan üreme bölgesi, karın ve pelvik bölgede ağrı, basınç, sık idrara çıkma, ağrılı idrar, acil idrar ihtiyacı, idrar kaçırma, idrar renginde değişim, idrarda kan, idrarda güçlü koku, cinsel ilişki sırasında ağrı, cinsel organda ağrı, yorgunluk, ateş, titreme, kusma, ruhsal değişimlerdir.

Mikroorganizmalar, enfeksiyon ve bakteriler nedenidir. E. Coli bakterisi sistite neden olur. Antibiyotikler bu bakterileri öldüren en etkili tedavi şeklidir. En sık kullanılan antibiyotikler;
Nitrofurantoin, Sülfonamidler, Amoksisilin, Sefalosporinler, Trimetoprim / sulfametoksazol ( Bactrim), Doksisiklin ve Kinolonlar’dır. Cinsel ilişkiden bir süre uzak kalmak ve dinlenmek gerekebilir.