Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


İçkinizde Ne Kadar Alkol Var? Güçlü Bir İçkiyi Tahmin Etme

Alkollü içecekler servis ve hazırlanış farklılığına hatta mekana göre değişim gösterir.

Bir bira bir yerde %30 alkol içerebilirken başka bir yerde daha az alkollü sunulur. İnsanlar artık içkilerinin ne kadar güçlü olduğunu anlayamıyor. Bir iki kadeh içkiden fazla alkol alanlar özellikle içkilerinde ne kadar alkol var bilmeli. Yasal sınır aşılmamalı ve alkollü araç kullanılmamalı.

Aşırıya kaçmama limitleri kadınlar için günde bir kadeh içki erkekler için en fazla iki içkidir. En çok tercih edilen alkollü içecekler şarap ve bira da su gibi alınmamalıdır. Küçük boyuttaki şişeler ve kadehler seçilmelidir. Bir kadeh şarap çoğu zaman alınabilecek alkol miktarının yarısını oluşturur.

Aromalı malt içecekler ve alkol oranı %5 ila 12 olan içecekler bacardi, smirnoff ice, mike hard limon likörüdür. Alkol oranı bu oranların altında meyveli içecekler daha iyi bir seçimdir. Bir restoranda et, balık, meze gibi menülerle birlikte daha fazla alkol alınır buna dikkat edilmelidir.

Bar ve restoranlarda 1 veya 2 ölçü içkinin fazlası ağır kaçabilir. Ev yapımı şaraplar tüketilebilir. Siparişten önce içerdiği alkol miktarını sormak da iyi bir fikir olacaktır.