Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Hpv Enfeksiyonu Serviks Kanserine Neden Olur Mu?

HPV virüsü genital kanallara bulaşarak kansere sebep olabiliyor. Cinsel yolla bulaşan bu virüsün yaydığı enfeksiyon serviks kanserinin de en sık nedenidir.

Bağışıklık sistemi bu zararlı virüsü alır normal hücreleri kanserli hücrelere dönüştürür. İlk olarak sadece viral enfeksiyon belirtileri izlenir. Ancak sonradan belirtiler yavaşça kendini göstermeye başlar. Bu, servikal intraepitelyal neoplazi olarak bilinir. Tipik olarak, prekanseröz değişiklikler kendiliğinden kaybolur.

Bağışıklık sistemi değişmiş kadınlarda bu durum invaziv servikal kansere dönüşür. Rahim ağzı kanseri olan serviks kanseri kadınlar için çok tehlikelidir. Bazı kadınlar bu riski daha fazla taşır. Bazı türleri diğerlerine göre daha agresiftir.

Sigara içme serviks kanseri riskini artırır. Rahim ağzı kanseri sigara içen kadınlarda 2 kat daha fazla görülür. Gardasil ve Cervarix adlı mevcut iki adet HPV aşısı vardır. Tehlikeli türlerinden koruma sağlarlar. 9 ila 26 yaş arasındaki kişiler için uygundur. Cinsel olarak aktif kişilerin hangi yaştan olursa olsun erken tedbir alıp aşı yaptırması gerekir.