Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Horlamaya Karşı 7 Basit Çözüm

Yetişkinlerin %45’inde horlama yaygındır. Ciddi bir rahatsızlık olan bu sorun eşler arasında ayrı yatmaya neden olur.

Uyku apnesiyle gelişen horlama kalp rahatsızlıklarına da sebeptir. Uyku sırasında kısa süreli nefes tıkanmaları hayati risk taşır. Doktorunuz reçeteli ağız burun spreyleri ile tedavi önerebilir. Horlamayı durduran doğal çözümleri ve yaşam tarzı değişikliklerine göz atalım.

Uyku konumunu değiştirmek. Tüm vücudunuzu kaplayan büyükçe bir yastığa sarılarak ve yana dönük pozisyonda uyuyun. Sırt üstü yatmak dil durumunu bozarak sesli uykuya sebep olur. Burun hava yolunu açık tutacak şekilde yüzü kapamadan yatın.

Kiloları verin. Fazla kilolu olmak horlama sebebidir. Boynunuza olan basıncı azaltır boğazı rahat ettirir uyku sırasında olası çökmelere karşı korur.

Alkolden kaçının. Alkol ve sakinleştiriciler horlama nedenidir. Boğaz arkasındaki ses kaslarını rahatsız eder. Yatmadan 4 saat öncesine kadar alkol alımını durdurun.

Uyku ortamınızı ve şartlarınızı iyi ayarlayın. Loş ve temiz bir odada yumuşak bir yatak ve yastıkla güzel renklendirilmiş huzurlu bir ortamda uyuyun.

Burnu tıkayan şeylerden kurtulun. Nezle ve grip gibi rahatsızlıklar varsa tedavi olun. Tuzlu ılık su çözeltisi burnu açabilir.

Yastıklarınızı değiştirin. Toz içermeyen temiz kılıflı orta yumuşaklıkta yastık kullanın. Hayvan tüyünden korunun. Boyun ağrısını da hesaba katın.

Bol sıvı tüketin. Susuz kalan beden uykusuz da kalabilir.