Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Horlamaya Bitkisel Çözüm-Horlamaya Karşı Son Kesin Tedaviler

horlamaya bitkisel çözüm

horlamaya bitkisel çözüm

Horlama fiziksel olarak çevreyi rahatsız eden bir sorun gibi gözükse ciddi sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. Horlayan hastaların %75’ini obstrüktif uyku apnesi olan insanlar oluşturur. Uyku apnesinde uyurken kısa süreli nefes kesintileri oluşur. Bu kesintiler kalp hastalığı riskini artırır. Horlamayı önlemek için çeşitli aparatlar ve ilaçlar olsa da evde kendi kendinize yapabileceğiniz bitkisel çözümler ile horlamanın önüne geçebilirsiniz.

1. Horlama tedavisi için ev yapımı tuzlu doğal burun spreyi

Horlamanın temelinde her zaman uyku apnesi gibi hastalıklar yoktur. Bazen sadece burnunuz tıkalı olması horlamaya neden olabilir. Ayrıca sinüs sorunu, alerji ya da soğuk algınlığı gibi enfeksiyonlara neden durumlarda burnun içindeki damarlar şişer ve nefes almada zorluk yaşanır. Bu durumda uyku sırasında horlama yaşanabilir. Tıkanıklığı evde yapabileceğiniz burun spreyi ile giderebilirsiniz.

Gerekli Malzemeler:

Çeyrek çay kaşığı tuz

Yarım su bardağı kaynar su

Boş bir sprey şişesi ya da damlalık

Yapılışı:

Tuzu su ekleyin ve tuz tamamen eriyene kadar karıştırın. Tuzlu suyu bir damlalık ya da boş sprey şişesine koyarak saklayın. Her akşam yatmadan önce her iki burun deliğine 2 ya da 3 damla uygulayın. Tuzlu suyu yalnızca 5 gün kullanın.

2. Horlama için nane çayı

Nane yağı anti-enflamatuar özellikleri ile burundaki iltihabın azalmasına yardımcı olur. Eğer burun tıkanıklığı nedeniyle horlama sorunu yaşıyorsanız rahatlıkla uygulayabilirsiniz.

Horlama için nane yağı nasıl kullanılır?

Parmağınıza birkaç damla nane yağı dökün ve bunu burun deliklerinin üzerinde gezdirin. Nane yağı kullanarak buhar uygulaması yapabilirsiniz. Birkaç damla nane yağını sıcak suya ekleyin. Ardından sıcak sudan çıkan buharı içinize çekin. Bir damla nane yağını bir bardak su ile karıştırın. Bu su ile gargara yapın. Suyu kesinlikle yutmayın.

3. Horlama son vermek için zeytinyağı kürü

Zeytinyağı kullanarak horlama sorunundan kurtulabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler:

1 yada 2 çorba kaşığı zeytinyağı

Yapılışı:

Her gece yatmadan önce 2 ya da 3 yudum zeytinyağı için.

4. Horlamaya bitkisel çözüm sunan adaçayı buharı

Anti hipertansif, anti-diyabetik ve anti-mikrobiyal olmasının yanı sıra adaçayı aynı zamanda anti-inflamatuar özellik gösterir. Böylece mukus trafiğini durdurarak rahat nefes almayı sağlar.

Horlama için ada çayı nasıl kullanılır?

Buhar uygulaması

Gerekli Malzemeler:

Bir avuç adaçayı yaprağı

Bir tencere kaynar su

1 ya da 2 çorba kaşığı elma sirkesi (isteğe bağlı)

Havlu

Yapılışı:

Adaçayı yapraklarını sıcak suya koyun, dilerseniz içerisine elma sirkesi de ekleyin. Havluyu adaçayı suyuna batırarak ağız ve burun bölgesine yerleştirin. Buharını teneffüs ederek içinize çekin.

Gargara

Gerekli Malzemeler:

1 demet adaçayı yaprağı

1 – 2 bardak kaynar su

Yapılışı:

Adaçayı yapraklarını sıcak su koyun. 5 ile 10 dakika dinlenmesi için bekleyin. Suyun soğumasını bekledikten sonra bu su ile gargara yapın. Her gece yatmadan önce bu işlemi uygulayabilirsiniz.

Uyarı: Herhangi bir nöbet geçirme durumunuz varsa adaçayını kesinlikle kullanmayın.

5. Isırgan otu yaprağı çayı ile aşırı horlama nasıl geçer?

Bazen alerji, sinüzit veya soğuk algınlığı gibi üst solunum yolu enfeksiyonları sonucunda oluşan iltihap nedeni ile horlama gerçekleşebilir. Bu gibi durumlarda ısırgan otu yaprağı çayı kullanabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler:

1 tatlı kaşığı kurutulmuş ısırgan otu yaprağı

1 bardak kaynar su

Yapılışı:

Kurutulmuş ısırgan otu yapraklarını bir tencereye koyun. Üzerine kaynar su dökün. 5 dakika kadar dinlenmesi için bekleyin. Süzdükten sonra çay şeklinde için. Her gün 3 bardak kadar ısırgan yaprağı çayı içebilirsiniz.

Dikkat: Isırgan otu doğal idrar söktürücü olduğunu unutmayın.