Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Hızlı Kilo Vermenin Zararları

Sağlığın temel düşmanlarından biri de fazla kilo, bilhassa obezitedir. Doğru bir planla mutlaka fazla kilolardan kurtulmayı başarmak gerekiyor. Eğer kilo vermek bir yarış haline gelirse, bu amaç için sağlığı bozacak işlere girişilir ve sonucunda da çok ciddi sağlık sorunları ortaya çıkar.

Özellikle de çocuklar ve gençler için hazırlanan beslenme programlarında hormonol problemler, gelişme geriliği, metabolik sorunlar ve psikolojik çatışmalara neden olmaması için kilo verme programları diyet yapmaktan ziyade onları doğru beslenmeye ve keyif alacakları aktivitelere ağırlık verilmesi gerekir.
Birçok araştırma sonuçları, çocuklarda hızlı kilo kayıplarının, cinsel hormonlarda dengesizliklere, adet aksamalarına ya da kesilmelerine, büyüme ve gelişmede yavaşlamaya yol açtığı görülmüştür.
Yetişkinlerde de hızlı kilo kaybı sorun yaratabiliyor. Özellikle hızlı kilo vermek için çok fazla kilosu olan insanların egzersize birdenbire yüklenmesiyle ani ölümler, kalp ritim bozuklukları ve kalp krizleri gibi hastalıklara neden olmuştur.
Kanda elektrolit dengesizliklerine yol açan hızlı kilo kaybı, sağlık sorunlarına neden oluyor. Özellikle potasyum düşüklüğünün olduğu dengesizliklerde, kalp ritim bozuklukları daha kolay ortaya çıkıyor. Bu kişiler bağırsak boşaltıcı ya da idrar söktürücü kullandıkları zaman aynı zamanda düşük potasyumla da dolaşıyor demektir.

Çok iyi bilinen bir gerçek ise düşük potasyum seviyesi kalp ritim bozukluklarına ve ani ölümlere sebep oluyor.
Daha çok ketoz diye bilinen durumla birlikte hızlı kilo kaybı ortaya çıkıyor. Yani, bir yandan çok düşük kalori alınıyor, diğer yandansa ağır egzersizler ve uygulanan yüksek proteinli diyetler ketoza neden olabiliyor. Ketoz halindeki birinin ağır egzersiz yapması da kalp krizine yol açmak anlamına geliyor.