Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Hiv/aids Salgınının Kapsamlı Tarihçesi

AIDS ile ilgili hastalıklar 1981’den bu yana 30 milyondan fazla kişinin canını almıştır.

Dünya Savaşı gibi bir salgındır birçok kişi bu virüsten hayatını kaybetmiştir. Dünyada 33 milyon AIDS hastası ve 1.1 milyon ABDli AIDS hastası yaşamaktadır. 1900lerde maymunlardan insanlara bir yaşam öyküsü geçirmiştir. Orta Batı Afrika’da bir şempanze ölerek hayvanın kanı bazılarında açık yara yoluyla geçmiş insan vücuduna giren bu virüs öldürücü niteliktedir.

O günden itibaren insanlara bulaşmaya başlamıştır. 1981 yılında ilk kez AIDS tanınmıştır. Los Angeles’ta 5 erkekte pnömoniye yol açmış ve ölüme sebep olmuştur. Zayıf bağışıklığı olan kişileri hedef alır. Genç ve sağlıklı erkekler o dönemlerde yaşamlarını sıkça kaybeder olmuştu. 1983 yılında Pasteur araştırmalara başlamıştır.

Şişmiş lenf bezlerinin virüs kaptığı belirlenmiş ve lenflerde immün yetmezlik virüsünün yayıldığı görülmüştür. 1986’ya kadar HIV virüsü tanınmıyordu. 1985 yılında ilk lisanslı HIV testi yapılmış kan taramaları ve bağışları başlamıştır. Birinci Uluslararası AIDS Konferansı Atlanta’da kurulur. Finansman ayarlanır, tanıtımlar yapılır. 1 Kasım 1988 ilk kez Dünya AIDS günü olmuştur.

1991 ve 1992’de Kırmızı kurdele AIDS dayanışmasının sembolü olarak tanıtılır. Magic Johnsonn AIDS olmuş Freddy Mercury AIDS’den ölmüştür. 25-44 yaş erkeklerin en büyük ölüm sebebi olmuştur. FDA, ilk lisanslı testini yayınlamıştır. 1996’da ilk kez antiretroviral HIV ilacı bulunmuştur.

HIV tedavisi için ilk umutlar ortaya çıkar. 2003-2005’de porno sektöründe HIV patlaması yaşanır. Aşılar tedaviler ve tedavi fonlarıyla ilgili çalışmalar başlar. 2009’da küresel anlamda yayılmış ve aynı zamanda teknolojiyle birlikte çareler artmıştır.