Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Hiv Virüsü Vücudu Nasıl Etkiler?

HIV virüsü bağışıklık sistemini büyük oranda kötü etkiler ve bozar. Lenfositler ve yardımcı T hücrelerini yerle bir eder ve insanı savunmasız hale getirir.

İşgalci virüs ve mikroplar proteinleri yok ederek ilerler ve hücrelere yerleşirler. Birçok hücreye bulaşarak enfekte eder ve hastalık getirir. Birkaç ay ve yıl sonra enfeksiyon durumu ilerler hastanın durumu gittikçe kötüleşir. T hücre sayısı iyice azalır. HIV, dört aşamada gerçekleşir. Akut primer enfeksiyon , klinik latent enfeksiyon , semptomatik HIV enfeksiyonu ve AIDS olmak üzere hafiften ileriye doğru aşamaları bunlardır.

Kandaki pozitif değerli hücreler her evrede biraz daha azalarak yok olur. Erken müdahale şarttır. Bağışıklık sistemi antikor üretip bu hücrelerle savaşmaya çalışır. İlk evrede bu kolayken ilerleyen zamanlarda zorlaşır. Lenf sistemi etkilenmeye başladığında lenf kanseri gibi kanser türleri ve AIDS de son aşamada görülebilir. Ateş, baş ağrısı ve yorgunluk gibi belirtiler verebilir. Genelde ilaçlarla tedavisi mümkündür ve aşısı vardır.