Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Hiv Ve Mantar Komplikasyonu: Pamukçuk

Cleveland Case Western Reserve Üniversitesi’nden araştırmacıların yaptığı yeni bir araştırmaya göre insan ağzında oluşabilen mantar ve pamukçuk, HIV virüsü komplikasyonu veya belirtisi olabilir.

Ağızda yaşayan mikroorganizmalar sağlık ve hastalık durumu hakkında ipucu verir. Ağız kanseri ya da HIV virüsü belirtisi olarak ağızda oluşabilir. Oral seks yoluyla özellikle ağızda mantar ve pamukçuk oluşması kanser ya da hiv belirtisidir. Bağışıklığı kolayca geçip ağıza yerleşirler. Sağlıklı insanların ağzında gelişen bakteri ve mantarlar HIV mantarı ile karşılaştırılmıştır.

Genel bir fark bulunmuştur. İleri seviyelerdeki mantar Candida ailesinden bir türken, daha hafif seyreden durumlarda Pichia ailesinden çıkmıştır. Pamukçuk ya da  oral kandidiyazis antiretroviral tedavileri enfeksiyona bağlı geliştirilen tedavi yöntemleridir.

HIV bulaşan kişilerde bu tedavi yöntemleri ve ilaçlara karşı virüs ve bakterinin duyarlılığı artarak tedaviyi zorlaştırabilir. Mantar enfeksiyonları ve pamukçuk gibi cinsel ağız hastalıklarında belirtilerin şiddetini azaltmak adına yeni anti mantar ilaçlar geliştirilmiştir. Terapötik yaklaşımla elde edilen bu ilaçlar daha geniş alanda kullanılabilecektir.