Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Hiv Enfeksiyonundan Sonra Acil Tedavi Şart

HIV, bilindiği gibi AIDS’e neden olan bir virüs. Enfeksiyon bulaşan kişinin hayatı ciddi anlamda riske giriyor.

HIV teşhisi konduğu anda acil olarak tedavi edilmek gerekiyor. Hatta AIDS olma şüphesi ve riski varsa anında tarama ve tedaviye gidilmeli. AIDS için sonun başlangıcındayız. Daha az yan etkiye sahip daha güçlü ilaç arayışındayız.

HIV tanısı konan kişiler en geç 2 hafta içinde tedavi olmalı. HIV ile mücadelede erken davranmak şart. Vücuda yayılan bu virüs sağlığı yavaş yavaş bozarak ilerler. Erken ilaç alanlar korunma ve iyileşmede %96 oranında daha şanslı.

Bağışıklık sisteminde ve kan hücrelerinde gezinen bu virüsler kan hücre sayısını azaltıyor. Ölümcül enfeksiyon yayıldıkça kanser riski gelişiyor. Beyaz kan hücreleri azalıyor. Antiretrioval kategorideki ilaçlar ilk aşamada verilebilir.

En kısa sürede ilaç tedavisine başlanmalı fakat bu da tamamen iyileşme vaat etmez. Sadece yavaşlatır ve korumaya çalışır. HIV taşıyan bireylerle bir daha hiçbir şekilde temas edilmemelidir. Bilinçsiz ve korunmasız sekse karşı durulmalıdır.

Virüslere karşı direnç geliştirmek için sıkı bir tedavi programına uymak şarttır. Bazı HIV ilaçlar diyabet, kalp hastalığı gibi yan etkilere neden olabilir. Riskli durumlarda test olmak ve erken tedavi hayat kurtarır.