Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Histeroskopi – Rahim İzleme Hakkında Bilgiler

Anormal kanamalı olarak görülebilen rahim sorunları karşısında doktorunuz histeroskopi cerrahisini bir çözüm olarak önerebilir.

Rahim alındığında tedaviye devam edilir ve sorun çözülür. Serviks ışıklı bir cihazla incelenir tanılamadan sonra uygulamaya geçilir. Rahim sorunlarını incelemek adına teşhiste kullanılan histeroskopi tekniği uygulanır. Vajinada geçilerek rahim kanalı ve fallop tüpleri cihazla incelenir ve teşhis yapılır. Dilatasyon veya kürtaj gibi işlemlerde de bu yöntem kullanılır. Rahim ve yumurtalıklar, endoskopi ile de incelenebilir, bu alet de karın içinden geçerek rahme iner.

Operatif histeroskopi ise şu durumlarda kullanılır. Rahimde kanserli hücre gelişimi, rahim yapışıklıkları denilen adezyonlar, adet düzensizlikleri, septumlar, anormal kanamalar gibi sorunlarda kullanılır. Avantajları daha kısa sürede taburcu olunur, kısa sürede iyileşme, daha az ilaç kullanımı, rahim almadan kurtulma ve açık karın ameliyatından kurtulmak. Riskleri; anestezi riskleri, enfeksiyon ve kanama, rahim, barsak, mesane yaralanması, rahim içi yaralar. Anestezi, genel ya da lokal ya da bölgesel uygulanabilir. İşlemden sonra çeşitli yerlerde ağrı görülebilir, vajinal kanama görülebilir ve solunum sorunları görülebilir. Komplikasyon durumunda doktorunuzla görüşün.