Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Her Ailenin Bilmesi Gereken Çocukluk Çağı Hastalıkları

RSV adı verilen bir tür solunum virüsü küçük hava yollarının iltihaplanmasıyla ortaya çıkar. Genelde bebeklerde görülür.

Enfeksiyon, ateş, burun akıntısı, öksürük ve grip ile başlar. Hırıltı duyulur. Yatıp dinlenmek hastanede yatmak gerekebilir. Yetişkin ve büyük çocuklarda da görülebilir.
Kulak enfeksiyonu östaki tüplerinden iltihaplanarak ortaya çıkabilir. İltihaplanma boğaz burun ve kulak bölgesini tıkayabilir. Ateş ve ağrı görülür. Bakteri ve virüs kaynaklı olabilir.
Krup hastalığı, hırıltılı öksürükle baş gösterir. Virüs nedeniyle üst solunum yolları iltihaplanmasıdır. 5 yaş altında yaygın görülür hastanede yatmak gerekebilir.
Kırmızı göz, yırtılma, kızarıklık, kaşıntı gibi belirtiler görülür. Soğuk algınlığı ya da bulaşmadan kaynaklanır. 7 gün içinde iyileşebilir.
Suçiçeği. Aşısı yapılarak önlenebilir. Kırmızı kabarcıklar tüm vücudu sarar.
Kabakulak. Aşısı vardır, enfeksiyon kapılır kulak şişer ve belirti vermeyebilir. Çeneye doğru bezeler büyür.
Menenjit. Beyin ve omurilik çevresindeki doku iltihabı ve enfeksiyonudur. Genç ve yetişkinlerde de görülür. Baş ağrısı, ateş ve boyun ağrısı belirtileridir. Çocuklarda sinirlilik ve grip belirtileri görülür. Tedavi edilmezse durum ciddileşir. Aşılama yapılır.
Soğuk algınlığı ve grip, ateş, ağrı, titreme, yorgunluk, bulantı ve kusma görülür. Aşısı vardır. Tedavi edilmelidir.