Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Hepatit E Virüsü Nedir?

Hepatit E hastalığı Hepatit E virüsünden kaynaklıdır. Bu virüsün yaydığı enfeksiyon ile başlar ve viral hepatit denilen karaciğer iltihabına yol açar.

7.5 kilobazlık pozitif duyulu tek iplikçikli bir RNA virüsüdür. Fekal ve oral iletime sahiptir. Karaciğerde iltihaba yol açar ve RNA yı ilgilendirir. Bu HEV virüsü ilke olarak 1955 yılında Hindistan Yeni Delhi’de bir virüs-enfeksiyon salgını sırasında tespit edilmiştir.

Başlangıçta Caliciviridae ailesine dahil olmasına rağmen, virüs, daha sonraları Hepevirüs grubuna dahil edilmiştir. Viral bir familyaya tahsis edilmemiştir. Virüs küçük ve zarfsız bir partiküldür. Genomu uzunluk olarak 7200 bazdadır ve kolayca büyür ve çoğalır.

Polidenile edilmiş tek iplikçikli bir RNA molekülüdür. Sürekli ve parçalı olarak üst üste 3 kez açılan 3’ ve 5’ orfta hareket eden çerçevelere sahiptir. Orf1’, metil transferaz, proteaz, helikaz ve replikazı kodlar. Orf2’, kapsid proteinini şifreler ve orf3’, tanımlanmış fonksiyonlu bir proteini kodlar. Virüsün üç boyutlu atomik çözünürlükte parçacık boyutları incelenmiştir. Kültür sistemi henüz mevcut değildir. İnsan ve hayvanlarda 1600 türü mevcuttur.