Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Hepatit B Aşısı Akciğer Hastalığı Ölümlerini Önleyebilir

Tayvanlı araştırmacılar 1984 yılında bebek aşılama programına başladığından beri, Hepatit B komplikasyonları üzerine araştırmaya devam etmişlerdir.

Bu aşıyla ölümler %90 oranında azaltılabiliyor. Aşılar karaciğer hasarını önlüyor karaciğer kanserini ve bebek ölümlerini önlüyor. Hepatit B bebeklerde ölümcül reaksiyonlara neden olmaktadır. Akut hepatit tedavisi için bağışıklığı güçlendiren siroz ve karaciğer hastalığını önleyen 30 yıllık koruma etkili aşılar oldukça etkili.

 

Dünyada Asya ve Afrika’da yaygın görülen Hepatit B’ye karşı 350 milyon taşıyıcıya enfeksiyon, annelerinden doğum sırasında genetik yollarla geçmektedir. Yeni doğanlarda karaciğer hastalık yükü için aşılanma önemlidir. Hayat kurtarmak için enfeksiyondan evvel korunmak şart.

 

Herkes bu virüse karşı aşılanmalı ve korunmuş bir popülasyon elde edilmelidir. Bu hastalık açık bulduğundan tüm dünyaya bile yayılabilir. Annelerin bilinçli olması bebek ve okul çağındaki çocuklarını aşılatması gerekir.

 

Aşılanmadan sonra çocuklarda karaciğer kanseri ve hastalıkları %80 oranında azalmıştır. Bu hasta kişilerle kan teması veya ortak eşya kullanımı hastalık kapmaya yeter. Jilet diş fırçası gibi şeyler ortak kullanılmamalıdır. Doğrudan temas da hastalık getirebilir.