Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Hem Sağlıklı Hem Zehirli Olabilen 7 Besin

Bazı masum görünen gıdalar kimi zaman zehirli de olabiliyor ki buna en iyi örnek mantardır.

Bitkilerde özellikle sap veya kök kısımlarında toksik etkiler görülebiliyor. Potansiyel zehirli olabilecek aynı zamanda sağlık deposu da olan besinlere bir göz atalım.

Ravent- van muzu. Sapında antioksidanlar var köklerinde kalsiyum var. Aynı zamanda oksalit asit de bulunabiliyor ve bu mide bulantısı, kusma, böbrek karaciğer zararı gibi etkileri de olabilir. Kökü ve sapı temizlenip iyice yıkanmalıdır.

Patates. Çiğ yenmemelidir. Toksik kimyasalları olabilen bu bitkide yeşil ve filizli kısımlara dikkat edin. İshal ve kusma yapabilir. Kötü yerleri ayıklayın serin yerde tutun.

Meyve tohumları. Elma, armut , mango , şeftali , kayısı , nektarin , kirazda hidrojen siyanür denen zehirli madde olabilir. Bunlar baş ağrısı , nöbetler , bulantı , kusma , ve yüksek kalp hızı ve kan basıncı gibi sorunlara neden olur. İyi seçmek ayıklamak ve yıkamak önemlidir.

 

Yabani mantar mide karaciğer böbreğe zarar verebilir. Fasulye lif olarak zengindir çiğ yenilmemelidir. Islatılıp suyu dökülmelidir. Fasulye türlerinde de bu dikkati göstermeniz gerekir.