Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Hayvan Tüyüyle Uyuyan Bebeklerde Astım Riski

Münih Avrupa Solunum Derneği Uluslar arası Kongresi’nde yapılan çalışmalarda hayvan tüyünün bulunduğu ortamların astımla ilgisi araştırıldı.

Hayvan derisi ve kürkü veya tüyü olan yastık yatak yorgan ile uyuyan bebekler mikrobiyal bir ortama maruz kalıyor. Astım ve alerji derecesi buna göre belirleniyor. Astım çocukların yaşadığı en yaygın kronik hastalıklardan biri. Hırıltı, nefes darlığı, göğüs sıkışması ile görülüyor. %9 civarında çocuğu etkiliyor. Herkes astımın nedenini kaynağını tedavi sürecini bilmiyor. Bilinçsizlik durumun riskini artırıyor astım ve alerji olanağı artıyor.

Vücudun savunma mekanizması bebek ve çocukken çok korunaksız ve hayvansal maddelerle büyüyen bu bebekler ileride de astıma karşı daha hassas oluyor. Doğumdan itibaren bebeklikten çıkana kadar hayvan tüyü derisi kürkü ile büyüyen uyuyan çocuklar yakın markaja alınmış. 6 yaşına kadar hayvan tüyü örneğin kuş veya kaz tüyü ile uyuyan çocukların çok ilginçtir ki, %79 oranda astım ve alerji riskinin azaldığı görülmüş. Kırsal tabir edilen hayvan mikropları bire bir temas olmaksızın uyku ortamında çocuğu etkiliyorsa astım alerji riski aksine azalıyor.