Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Hayatı Tehdit Eden Alerji Tetikleyicileri

Fıstık alerjisi tehlikeli olanlardan biridir. Alerji ölümlerinin bilinen en büyük nedenidir.

Anafilaksi durumunu tetikleyebilir belirtileri birkaç dakika içinde ortaya çıkar. Yüzde şişkinlik, ürtiker, nefes darlığı, nabız hızlanması ve baş dönmesi görülür.
Kabuklu deniz ürünleri ve balığa karşı da alerjiniz olabilir.

Karides, ıstakoz, yengeç gibi kabuklu deniz ürünleri bazı insanlar için tehlikeli olabilir. Balığı buharda pişirme bile alerjiyi tetikleyebilir. Tepkiler daha da kötüleşince hava alma yolları tıkanabilir, şişkinlik görülür. Kalp ve dolaşım sorunları ortaya çıkabilir hatta ölümcül bile olabilir.

Susam, kuruyemiş ve bakliyat alerjiniz olabilir. Küçük susam taneleri riskli olabilir. Mercimek, bezelye, soya fasulyesi ve diğer fasulye gibi baklagiller de reaksiyonlara neden olabilir. Fıstık, ceviz ve fındığa karşı alerjiniz varsa uzak durun.

Süt ve buğday ürünlerine gizli alerjiniz olabilir. Buğday, süt ve yumurta alerjisi genelde çocuklarda görülür. Süt, yumurta, balık, kabuklu deniz ürünleri, ağaç fındık, yer fıstığı, soya ve buğday – lesitin (soya) ve peynir altı suyu (süt) malzemelerine dikkat ederek satın alın.

Reçeteli ilaçlara olan alerjiler. Penisilin ve antibiyotiklere alerjiniz olabilir. Anestezi ve kemoterapi ilaçlarına karşı hassas olunabilir. Doktorunuz farklı bir ilaç önerebilir.
Ameliyatta ve tıpta kullanılan lateks ürünlere duyarlı olabilirsiniz.

Bazen egzersiz bile ciddi derecede riskli olabilir. Nadir de olsa, yürüyüş, dans ve yüzme gibi fiziksel aktiviteler anafilaksi nedenidir.
Adrenalin enjektörlerini yanınızda bulundurun ve alerji anında bunu kullanın. Epinefrin ilacınız sürekli yanınızda bulunsun.