Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Havuz Ve Plaj Güvenliği Hakkında

Açık havada denize veya havuza giriyorsanız geniş spektrumlu, suya dayanıklı güneş koruyucu ürünleri kullanın.

Tüm vücuda, ayaklar, burun, kulaklar ve dudaklar dahil kreminizi sürün. Dışarı çıkmadan 30 dakika önce kreminizi sürün. UVA ışınlarına karşı koruyucu 50 faktörlü ürünler idealdir. Her 2 saatte bir yeniden sürün. Güneş yanığı veya sıcak çarpmasına karşı çok güneşte kalmayın, mümkünse gölgede oturun. 10 ile 16 saatleri arasında fazla dışarıda kalmayın. Plaj şemsiyeleri, geniş kenarlı şapka, güneş gözlüğü ve uzun kollu gömlek ve pantolon ile korumaya çalışın.

Su şişenizi elinizden düşürmeyin. Bolca su için. Sıcak hava koşullarında 11-15 bardak arası su tüketilmelidir. Hele plaj voleybolu gibi terleten aktiviteler yapıyorsanız. Su yerine alkol tüketmeyin. Daha çok susatır ve susuz bırakır. Terleme, kusma, ishal ve diğer belirtilere neden olur. Güneş yanığı kremi, antibiyotik, merhem, ağrı kesici, bandaj, böcek kremi, cımbız, ped, damla, dezenfektan, böcek kovucu ve soğuk kompres içeren mini bir ilk yardım çantanız olsun.

Sağlık sorununuz varsa ağır bir ilaç kullanıyorsanız ortak havuzlardan kaçının. Taze gıdaları dondurucudan çıkarıp dışarıda bunları tüketin. Sıcak çarpmasında da direkt üzerinize kullanılabilir. Plajda ve sahilde gölge bir yerde kitabınızı okuyun ve çocuklarınıza da bu alışkanlığı aşılayın. Can güvenliğine uygun temiz denize sahip bir plaj seçin, cankurtaran mutlaka olmalı. Plajları bulduğunuz gibi temiz ve düzenli bırakın.