Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Havalar Eklem Ağrılarını Nasıl Etkiler?

Eklem ağrıları hava durumuna göre değişir mi? Kapalı havalarda ağrılar artar mı?

İster inanın ister inanmayın, hava tahmini, vücudunuzun barometrik basınç değişikliklerini etkileyebiliyor. Yani kötü hava gelecekse eklem ağrıları bağlıyor. Harvard Tıp Fakültesi psikiyatri ve anesteziyoloji bölümlerinde profesör olan Robert Newlin Jamison bazı kronik ağrı hastalar üzerinde havaların etkilerini inceleyen bir araştırma yapmış ve havanın eklem ağrılarını artırdığını görmüştür. Diz ve ayak bileği en sık rahatsızlanan eklemler. Omuz gibi eklemler de nasibini alıyor.

San Diego , Nashville , Boston ve Worcester , Boston ve Massachusetts kentlerinde soğukluk ve eklem ağrılarına olan etkileri ölçülmüş ve sonuçlar çıkmıştır. Hastaların üçte ikisi soğuk havalardan etkileniyor. Hava değişikliklerini de önceden hissediyorlar. Fırtına gelmeden önce ağrılar başlıyor. İlk yağmur damlaları düştüğünde tipik olarak başlar kireçlenme ile habercilik yapar. Büyük annelerimiz yağmur gelecek dediklerinde de gelir.

Nemli, yağışlı ve kötü havalarda ağrılar azıyor. Soğuk, rüzgar, yağmur ve karda da. Eklemler bir balon gibi dokuları şişerek çevreler. Dış etken olan hava basıncı da bunu tetikler. Kronik eklem ağrılarında yaralanma, iltihaplanma, duyarlılaşma gibi etkiler de görülür.

Havalar herkeste eklem ağrısı yapmaz ve her organ ve dokuyu etkilemez. Yüksek rakımlarda şişkinlik, ağrı ve hassaslık daha sık görülür. Soğuk havalarda yükseklerde buzlu karlı yerlerde durmayın. Doktorlar artrit hastalarını özellikle uyarıyor. Ağrı kesiciler, sıcaklık tedavisi, fizik tedavi, ısıtıcı ped, hece tayt içlik ve eldiven giyerek sorunları atlatabilirsiniz.