Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Hatalı Karar Vermek Depresyona Yol Açıyor

Depresyon ve anksiyete sorunu olan birine psikolojik terapi de çare olmayabilir.

Yanlış ve hatalı danışmanlık alan hastalar seans sonunda yine başa dönerek çözümsüz kalabiliyor. Çoğu kişi terapi ile iyileşiyor ve eskiye dönüyor olsa da hatalı danışmanlık ve hatalı kararları ile depresyon sürecini atlatamıyor. Hayatı değiştiren dönüştürücü gücü yanlış yerlerde arayabiliyoruz. Yanlış tedavi, bitirilmeyen seanslar ve süreç ile hasta daha kötüye gidebiliyor.

Depresyon ve anksiyete tedavisinde bilişsel davranışçı terapi ve ilaç tedavisi gerekiyor. Bu tedaviler hakkında farkındalık ise çok az. Psikolojik rehber ve danışmanlar ne kadar yardımcı ve etkili? Bunun için anket ve çeşitli araştırmalar yapılmalı. En doğru terapi türü bulunmalıdır.

Uzun süreli üzüntü içinde olma hali olarak tanımlanan depresyon kalıcı veya geçicidir. Çözümü hastanın elindedir, gereken tedaviler aksatılmamalıdır. Akıl hastalığı, depresif ruh hastalıkları ve ileri boyutları için özel hastaneler veya hafif türleri için psikoterapi klinikleri mevcuttur. Kronik depresyon tedavi edilmezse hastalıklara ve intihara kadar varabilir.