Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Hastane Enfeksiyonu Doğacak Bebeklerde Otizm Riski Getiriyor

Hamilelere kötü haber! Hastane ortamında gebelikte kapılan enfeksiyon, bebekte otizm riski getiriyor.

Hastanede yapılan kontroller, testler, bakım, muayene ve doğum sırasında bakteriyel enfeksiyon kapma riski büyük. Bu durum bebekte spektrum bozukluğuna ve sonrasında otizm riskine neden oluyor.

5 yıllık süreçte binlerce bebek incelenmiş ve araştırmalar bu sonuca götürmüştür. Hastanede teşhis edilen enfeksiyonla anne karnındaki bebekte otizm gelişimi riski oldukça büyük.

Bunun üzerinde birçok kitap, makale ve dergi yayını çıkarılmıştır. Tam %58 oranında bu risk artıyor maalesef. Bakteriyel enfeksiyon kapmamak gebelikte bebek sağlığı için çok mühim.

Hijyene önem veren tamam steril bir hastane ortamında bulunmak aynı zamanda gebelik süresince bu ortamlarda bulunmak gerek. genital ve üriner sistem ve amniyotik sıvı yani tamamen bebekle temas halinde olan anne sistemleri enfeksiyona karşı daha hassastır ve anneden direkt bebeğe bulaşır.

Bu da gelişim sorunlarına ve otizme yol açar. İlk 3 aylık dönemde buna maruz kalmak çok daha risklidir. Annenin hassas bağışıklık sistemi fetüse bu şekilde enfeksiyonu iletir. Farelerde yapılan deneyde viral enfeksiyon yavruların sinir gelişimini engellemiştir. Otizm riskini artıran en mühim sebep de budur.