Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Hastalıkları Önlemek İçin Aile Öyküsü Bilinmeli

Birden fazla kanser türü, kalp hastalıkları, şeker hastalığı ve birçok durumdan erken kurtulmak, erken teşhis ve tedavi için aile öykümüzü bilmeliyiz.

Önleyici ve yardımcı bir unsur olarak tıp literatüründe aile öyküsünün önemi bir kez daha vurgulanmıştır. Aile öyküsü genetik de olarak başka hastalıkların riskini de işaret edebilir. Ailede olan hastalıkların çocuklara aktarılması gibi. Aile sağlığı ve hastalıkları anket ve testlerle taranır ve belirlenir.

Meme, yumurtalık, bağırsak, prostat kanseri, melanom, iskemik kalp hastalığı ve tip 2 diyabet için bu testler gerekir. En çok görülen genetik hastalıklar bunlardır.

Avustralya  Melbourne Üniversitesi’nde birincil bakım kanser araştırmaları profesörü Jon Emery genel pratik bir tarama aracı olarak aile öyküsünü ister. Kanser taramasında yaşam tarzı yönetiminin, tedavi gidişatının ve her aşamanın başında aile taraması gelir. Aile tıbbi öyküsü klinik pratikte kullanılan en uygun genetik testtir. Hastalıkların önlenmesi, erken aşamada teşhisi ve etkili tedavisi bakımından bu çok önemlidir.