Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Hangi Saatlerde Yemek Yenmeli?

Az yemek ve spor yapmanın yanı sıra besinlerin hangi saatlerde tüketilmesi gerektiği, kilo vermek ve formda kalmak isteyenlerin en çok kafasını kurcalayan sorulardan biridir. Farklı saatlerdeki metabolizma hızında gerçekleşen değişim, kilo verme sürecinde yediğiniz yemeğin hangi saatlerde yenmesi gerektiğinin sebebidir.
Yatmadan öncesine kadar yiyecek tüketmek, metabolizma hızının yavaşladığı uyku saatlerinde yoğun şekilde yağ sahibi olunmasına neden olmaktadır.

Saat 20:00’dan sonra hiçbir besin tüketmemek ve yatmadan en az 2 saat evvel yemeği bırakmak, yavaşlayan metabolizmanın tüm gıdaları yağa dönüştürmesine engel olacaktır.
Metabolizma hızını geç kalkma ve geç atma alışkanlığı da bozmaktadır. Aynı zamanda istenmeyen sağlık problemlerine de yol açmaktadır. Sıcaklık ve mevsimlerden, ışık düzeyine kadar birçok olgudan, etkilenmektedir.
Vücudun kendi biyolojik saati olan ve yatma saati olarak kabul edilen 12 öncesini seçmek vücudun, en ihtiyaç duyduğu uyku saatinde dinlenmesini sağlayacaktır. Böylelikle tüketilen besinler daha kolay bir şekilde sindirilip, enerjiye dönüşecektir.

Uyumadan 2-3 saat evvel akşam yemeniz gerekirken, sabah da uyanır uyanmaz kahvaltınızı yapmanız, metabolizma hızının en yüksek biçimde çalıştığı vakitte enerji ihtiyacını karşılamasını sağlayacaktır. Akşam yenilen hafif yiyeceklerin aksine, sabah kahvaltısında rahat olabilir ve dilediğiniz kadar besin tüketebilirsiniz. Tabi kahvaltıya uygun ve ağır olmayan gıda seçimini yaptıktan sonra.
İşiniz, okulunuz ve ev düzeniniz kahvaltı ve akşam yemekleri saatlerini belirlediği için bu düzeni erken yatma ve erken kalkma üzerine kurup, doğru beslenme zamanları oluşturabilirsiniz. Bu davranış biçimiyle, sadece kendinizin değil aile bireylerinin de sağlıklı beslenmesini sağlamış olursunuz. Her gün aynı saatlerde yemek yemeniz de vücudun bu duruma alışarak doğru tepkiler vermesini sağlayacaktır.