Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Hangi Kimyasallar Prostat Kanseri Riskini Artırıyor?

Plastik şişe ve kağıtta sıkça bulunan Bisefol A kimyasalı erkeklerde prostat kanseri riskini 3’e katlıyor.

İleri yaşlarda bu risk daha da artıyor. Chigaco Üniversitesi araştırmalarına göre bu risk doğmamış erkek çocuklarda ve bu erkeklerin çocuklarında da gen aktarımı ile geçebiliyor. Bisefol A maddesi prekanseröz lezyonları devreye sokarak kanser öncesi lezyon hücrelerinin büyümesini sağlıyor. Prostat kök hücrelerinde kanser gelişimine neden oluyor.

İç hastalıkları uzmanları ve ürologların da dediği gibi, erkek üreme sistemini kötü etkileyen bu maddelere maruz kalmamak önemli. Plastik ve epoksi reçine maddelerinden üretilen bu kimyasallar sanayi ürünlerinde sıkça kullanılıyor. Suyu plastik şişeden içmemek bunlara bir örnek olabilir. Tamamen kimyasallardan kaçamayız fakat bu gibi şeyleri bilmek de prostat kanserinden ve diğer kanser türlerinden korur.

Bu nesnelere temastan kaçınmak gerekiyor. Çünkü önlemesi çok zor ve hızlıca bir iki saat içinde maddeler vücuda yayılıyor. Prostat kanseri veya kanser öncesi lezyon oluşumu erkeklerde rastlanırken kadınlarda da aynı kimyasal meme kanseri riski teşkil ediyor. Yüksek oranda kanseri önlemenin yolu kimyasallara maruz kalmamak. Pet şişe, plastik, kağıt gibi sanayi ürünlerinden korunmaktır. Kısırlık, cinsel sorunlar ve üreme sağlığını olumsuz etkilemektedir.