Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Hangi Durumlarda Kürtaj, Doğumdan Daha Güvenli?

Yasal kürtajda bebeğinizi kaybediyorsunuz fakat normal doğumda bebek ölümleri oranı çok daha fazla olarak bildirilmiştir.

100 bin doğumda 8.8 bebek ölü doğuyor. Kürtajdan daha riskli olabilen doğumlar var. Bu riskli gebeliklerde annelerin de yaşamını yitirme riski 14 kat daha fazla. Yani ölü doğumlarda annelerin de hayatını kaybetmesi ihtimaller dahilinde. Kuzey Carolina Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı’nda klinik profesörünün açıklamaları bu yönde.

Erken gebelik, gebelik sorun ve kusurları durumlarında bebek ölümleri oranları yüksek. Kürtaj gerektirebilen gebelikler ve doğumlar olabiliyor. Kadın doğum uzmanınızın önerisine göre durum değerlendirmesi sonucunda kürtajla bebek alınabilir veya doğum gerçekleşebilir. Riskli durumlarda yani anne ve bebeği riske atan koşullarda kürtaj daha uygun görülür.

Komplikasyonlara yol açmamak ve ölümü önlemek adına bebek alınabilir. Postpartum kanama , enfeksiyon ve yüksek kan basıncı bozuklukları gibi gebelik sorunları doğum zamanına denk gelebilir. Hamileliklerine devam edip etmeme kararını anne adayları ve daha çok doktorları verecektir. Yasal ve sağlıklı olduğu sürece kürtaj bazı gebeliklerin doğumla sonuçlanmasından daha iyi olabilecektir.