Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Hamurlu Yiyeceklerle Zayıflama

Hamur işi ve ekmekten vazgeçemediği için zayıflayamayacağını düşünenler, bu düşüncenizin yanlış olduğunu bilin. Burada belirtmemiz gereken bahsettiğimiz tek yönlü beslenmek değil, kişinin beslenme alışkanlıklarını göz önüne alarak doğru ve sağlıklı beslenmesidir.

B Vitamini ve Unlu Gıdalar

Unlu gıdalar B vitaminini bol miktarda içermektedir.

Bu B vitamini kompleksleri genellikle merkezi sinir sistemini olumlu yönde etkileyerek kişinin sinirli olmasının önüne geçer. Bunun dışında, unlu gıdaların tüketilmesi mutluluk hormonunun yükselmesini sağlıyor.

Ceviz ve ekmek gibi kabuklu yemişler B vitamini açısından zengindir. Ancak 100 gr ekmekte 250 kalori mevcutken, 100 gr cevizde 650 kalori bulunur.

En değerli ekmekler; tam buğday, çavdar ve yulaf ekmeğidir. Kepek ekmeği ise bunlara göre daha az kaliteli grubuna giriyor. En dikkat çekici durum ise en değersiz olan beyaz ekmeğin toplumda en çok tüketilen ekmek olmasıdır.

Hamur İşi Sevenlere Özgü Zayıflama Önerileri

:

Kahvaltı: Peynirli poğaça, muz

Öğle Yemeği: Tavuklu ya da diyet ton balıklı çeyrek sandviç, ayran

Akşam: Kıymalı makarna, çoban salata

Bu menü 1500 kalori değerine yakındır. 160 cm boyunda, 70 kg ağırlığında bir bayanın kilosunu korumak için günde ortalama 2000 kalori alması gerekir.

Aç Karnına Tatlı Tüketmeyin: Yağda kızartılan tatlılar çok kalorili ve ağırdır. Sütlü tatlılar ise yağda kızartılanlara göre daha hafif, dondurma da tatlılar arasında en masum olanıdır. Tatlı tok karnına tüketilmelidir. Çünkü aç karnına tüketilen tatlılar, kan şekerini hızla düşürüp, yükselttiği için metabolizmanın dengesini iyice bozarlar.