Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Hamileyken Nasıl Sağlıklı Beslenilebilir?

Zayıf olmayın ama kilolu da olmak gebelikte iyi değildir. Özellikle ilk 3 ayda aşırı kilo almayın.

İlk 3 aydan sonra ise normal kalori alımınıza günlük 300 kaloriden fazla eklemeyin. Bir parça badem, kuru kayısı ve peynir eklemesi gibi düşünün. Kalori alımını kısıtlamak bebeğinize yeterli gıda akışını bozabilir. Ama besin ihtiyacınızı o da tüketiyor diye 2 katına da çıkarmayın. 25 ila 35 yaşları arasında gebe kalmaya çalışın.

Normal ve sağlıklı kilonuzda iken hamile kalın ve sağlıklı oranda kilo alarak gebeliği tamamlayın. Pastörize edilmemiş ve sağlıksız bulduğunuz gıdalardan uzak durun. Zararlı proteinler içeren suşi gibi hazır deniz ürünleri çiğ gıdalar gibi riskleri almayın. Şarküteri ürünlerini kısıtlayın. Sabah kahvaltınızı aksatmayın.

Yumurta, peynir, zeytin, salatalık, domates, süt, bal gibi sağlıklı ürünleri tüketin. Yağsız süte muz katabilir, tahıllı ekmeğe fıstık ezmesi sürebilirsiniz. Prenatal vitaminlerinizi ve gebelik folik asitlerinizi almayı unutmayın. Bolca vitamin tüketin. Şekerli, hazır, işlenmiş, kızartmalı, yağlı, kalorili sağlıksız yiyecek içeceklerden uzak durun. Gebelik sorunlarını önlemek için atıştırmalıklarınızı sağlıklı olanlardan seçin.