Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Hamilelikte Yapılmaması Gereken Tehlikeli Egzersizler

Hamilelikte daha fazla uyku, güç, zindelik, dayanıklılık ve mutluluk verir. Hamilelikte egzersiz yapmanın yararlarını artık herkes biliyor.

Peki ne türde egzersizler bu süreçte yapılmamalı ve tehlikeli? Yürüyüş ve yüzme harika egzersizlerden. Bunları bilin bebeğiniz ve siz güvende kalın.

 

Hamilelikten önce rutin spor aktivitelerinize ara vermelisiniz. Bu süreçte yapmanız ve yapmamanız gereken şeyleri doktorunuza danışın. Kaçınmanız gereken egzersizlerin başında, kilo verme hedefli yapılan egzersizler gelir. Gebelikte 30 kiloya kadar alınabilir. Kilo vermeyi düşünmeyin. Doğumdan sonra kalorilerinizi yakacaksınız gebelikte değil.

Futbol, basketbol, buz hokeyi gibi kıran kırana mücadeleler içeren aktif sporlardan kaçının. Kayak ve binicilik gibi denge gerektiren düşme riski yüksek faaliyetlerden uzak durun. Açık havada bisiklet bile çok risklidir. Tükenme noktasına gelene kadar yorucu egzersizler ve sporlardan kaçının. Atletizmle ilgili aktivitelerden uzak durun.

Nefes tükenene zorlanana yorulana kadar aynı şeyi yapmayın. Gebeler her zaman daha erken yorulur. Bu da size ve bebeğe zarar verir. Zıplamalı sarsmalı şeylerden kaçının. Gevşek elbiseler giyinin. Güneş altında çok sıcaklarda spor yapmayın. Sabah erkenden güneş doğmadan ya da akşam egzersizlerine katılın.

Yüksek irtifalarda kalmamaya çalışın. Arada dinlenin sırtüstü uzanıp yatın ve yoga yapın. Baş ağrısı, bulantı, kusma, yorgunluk, baş dönmesi ve nefes darlığı olursa hemen durun ve doktora gidin. Tüplü dalış gibi şeylerden kaçının. Süreyi kısaltın, yoğunluğu  azaltın, bolca mola verin, kilonuzu takmayın.