Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Hamilelikte Sabah Bulantıları Nasıl Giderilir?

Sabah bulantısı gebelikte sıkça görülen bir sorundur mide bulantısı hafif ya da şiddetli görülebilir.

Kusma, baş dönmesi ve baş ağrısı da bunu takip edebilir. Gebeliğin ilk 6 haftasından sonra 4. Aya kadar devam edebilir. Bazı kadınlarda gebelik boyunca sürekli bulantı olur. Genelde bu aşırı durum birden fazla bebeğe hamile olanlarda görülür. Sabah kalkmadan önce başlayabilir ya da sabahın erken saatlerinde görülebilir.

Bazen tüm gün sürer ve kesin nedeni bilinmez. Hormon düzeylerindeki değişimler, gastrif reflü, gelişmiş koku duyusu ile tatsız kokuları duyma nedenleri olabilir. Bulantı bebeğe zarar vermez. Çok bulantısı olmak aslında iyiye bile işarettir. Çok bulantı olması kız bebeğin belirtisi olabilir. Prenatal vitamin kullanımı bu bulantıları azaltır.

Protein ve karbonhidratı bolca tüketmek, elma, kereviz, fıstık, fındık, peynir, kraker, süt, yoğurt, dondurulmuş tatlı, et suyu, zencefilli soda, tuzlu kraker iyi gelirken, yağlı çok tuzlu zararlı gıdalar kötü gelir. Sabah hemen soda kraker ya da ekmek tüketin. Sık ve az yiyin. Suya önem verin midenizi şişirmeyin. Yavaş ve sakin hareket edin sabahları yorulmayın. Bileklere masaj yapın. Akupunktur veya doktor kontrolünde ilaç tedavisi verilebilir.