Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Hamilelikte Baba Adayına Düşen Roller Nedir?

Gebelik, çiftler arasında planlı veya plansız olarak gerçekleşen 40 haftalık süreci kapsayan bir olaydır. Bu süreç boyunca tüm yükü anne adayları sırtlanmaktadır. Bebekle ilgili tüm; gereklilikler; hamileliğin vermiş olduğu yan etkiler anne üzerinden gerçekleşir. Baba adayı gebelik boyunca anne adayına davranışlarıyla destek olabilir. Bu davranışlar ise aşağıda sıralanmaktadır.

Gebelik, istem dışı plansızca gerçekleşen bir gebelik ise, kesinlikle baba adayı bu konuda anne adayını üzecek türden “ Bu çocukta nerden çıktı şimdi” gibi cümleler sarf etmemelidir.
Gebelikle beraber dış görüntüsü değişen anne adaylarına her halleriyle güzel göründüklerini, bu görüntünün geçici ve çok özel olduğunu hatırlatmaları gereklidir.
Rutin olarak gidilen doktor kontrollerinde anne adayı yalnız bırakılmadan, beraberce gidilmelidir.
Anne adayına hamileliğin vermiş olduğu hormonsal değişime bağlı olarak değişen duyguları karşısında; alttan alan ve hoş görülü bir tavırla yaklaşılmalıdır.
Anne adayında bulunan doğum ve bebek bakımı gibi kaygılarına karşın rahatlatıcı ve destekleyici bir tutum sergilemelidir.
Hamileliğin vermiş olduğu halsizlik, bitkinlik ve uyku hallerinde gebelik süreci boyunca ev işlerinde anne adayına yardımcı olunmalıdır.
Hekimin anne adayı için vermiş olduğu bir ilaç tedavisi varsa aksatılmadan uygulanması konusunda ilaç durumu takip edilmelidir.
Anne adayının beslenme şekli direk bebeği etkilediğinden dolayı anne adayına gereken besin ihtiyacını eksiksizce temin edilmelidir.
Doğum anında anne adayını sakinleştirerek, önceden hazırlanmış olan hastane bavulu unutmamalıdır.