Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Hamilelikte Alkol Tüketiminin Psikolojik Sonuçları

Kopenhag Üniversitesi’nden Psikolog Janni Niclasen bu konuyla ilgili tezini savunmuştur.

Hamileler gebelik sürecinde alkolle temas etmemelidir düşüncesinden biraz olsun sıyrılabiliriz. Danimarka’da yapılan araştırmaya göre, gebelik süresince alınan çok miktardaki ılımlı seviyedeki alkol, çocuklarda özellikle 7 yaş civarında duygusal ve davranışsal gelişmelere ve iyi anlamdaki bazı gelişmelere neden oluyor.

 

Gebelik süresince hiç alkol almayan kadınlara oranla çok az alkol tüketen kadınların bebekleri ruhsal ve duygusal açıdan daha mutlu oluyor. İlk başta yararlı görülmeyen bu alışkanlık, daha sonra anne adayları incelendiğinde bu gibi faydaları ile şaşırtmıştır. İyi eğitimli aileler sağlıklı beslenme alışkanlıklarına da sahiptir.

Gebelikte beslenme ve alınan gıdalar bebek sağlığını doğrudan etkiler. Çocuklarda psikolojik faktörlere bakıldığında bu durum iyi bir gelişme gibi görünmektedir. Önemli olan nokta alkolün sınırıdır. Haftada ya da iki haftada bir, bir kadeh şarap zararlı olmayacak fakat gün aşırı haftada birkaz kez alınan ağır alkollü içecekler ölüme bile götürebilir.

Alkol kullanan kadınlarla 7 yıl sonra tekrar görüşüldüğünde çocuklarının daha atılımcı ve davranışsal olarak rahat olduğu görülmüştür. Alkol miktarının çocuk gelişimi üzerindeki karakteristik etkileri tartışılmış ve gebelikte hatta 7 yıl sonra aynı kişilerle ve çocuklarıyla yapılan görüşmelerde bu sonuçlar ortaya çıkmıştır.