Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Hamilelikte Alkol Tüketimi Ne Kadar Doğru?

Daha önce de üzerinde pek çok kez durulan bu konuya bir kez daha açıklık getirmekte fayda var.

Hamilelikte içki içmek alkol tüketimi, doğmamış bebeğe nasıl yansır? Az miktarda en masum içkiyi bile içseniz, anne karnındaki bebeği oldukça ciddi anlamda ve tehlikeli bir biçimde olumsuz etkiler. Çok az ve ara sıra içiyorum bile dense, ilk okula başlayan çocuklarda kötü etkileri görülmeye başlar. Yani bebeklik ve ilk çağlarda etkileri görülmese de 7 yaşından itibaren gebelikte alınan alkolün olumsuz etkileri çocukta görülür.

Çocukların okul, öğrenme, davranış, anlama ve gelişme kabiliyetleri geriler. Yale Üniversitesi doçent doktorları ve uzmanlar tarafından bu bilgiler doğrulanmıştır. Doğum kusurları maalesef ki çocuklarda gelişiyor. Gebelikte hiçbir türde hiçbir miktarda alkol alınmamalıdır. Bazı gebeliklerde alınan alkol çocukları hiçbir şekilde etkilemese de bu riski hiçbir anne almak istemez.

Şans eseri az bir oranda bebekler bundan etkilenmeyebilir fakat bu sadece çok az bir ihtimal. Yani gebelikte alkol alınmamalıdır. Çocuklarda ileride gelişim bozuklukları ve hastalıklar görülebilir. Zihinsel ve davranışsal gerileme en sık görülen etkisidir. Bilişsel engelli doğumlar zeka geriliği ve tüm zihinsel sendromlu bebekler alkol yüzünden bu şekilde doğuyor. En sağlıklısı gebelikte alkolden kaçınmaktır.