Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Hamilelik Süresince Sırt Üstü Yatmak Güvenli Midir?

Gebelikte sırt üstü yatmak veya uzanmak sadece ilk 3 ay için güvenli ve rahattır.

Dördüncü aydan itibaren büyüyen karnınızda rahat edememeye başlarsınız ve bebek için de riskli olabilir. Rahmin ve karnın tam ortasında konumlanan bebek etrafına ağırlık vererek dengeyi bozar. Başka bir yatış pozisyonu seçmek en iyisidir. Rahme ve alt vücuda baskı yapan bebek sırt üstü yattığınızda kan dolaşımını ve kalbi de zorlar.

Uzun süre bu konumda yatarsanız ağrılarınız artar. Plasentaya kan ve besin akışı kesilebilir. Bebeğin gelişimine de engel olur. Bebeğin yeterince kan, oksijen ve besin alması açısından da sırt üstü yatılmamalıdır. Yüksek tansiyon ve diyabetiniz varsa risk daha da artar. Rahat uyuma düzenine geçin destekli yastıklar alın. Piyasada gebelik yastıkları var.

Eşinizden destek alın. Rahmin ve karnın tam ortasında konumlanan bebek etrafına ağırlık vererek dengeyi bozar. Başka bir yatış pozisyonu seçmek en iyisidir. Rahme ve alt vücuda baskı yapan bebek sırt üstü yattığınızda kan dolaşımını ve kalbi de zorlar.Ortopedik bir yatak edinin. Sağa veya sola dönerek yatın. Arkaya, göğse, karna, bacak arasına yastık sıkıştırın. Sırt üstü yatsanız bile bu uzun süre devam etmemeli. Hafif eğik bir açıyla uyuma en sağlıklısıdır.