Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Hamilelik Süresince Formda Kalmanın Sırları

Gebelikte egzersizi anne ve bebek sağlığı için çok önemlidir. Hatta alacağınız en iyi kararlardan biridir.

Egzersiz programına başlamadan önce doktorunuza danışmanız önerilir. Çoğu durumda mevcut aktivite oranınız kabul edilir. Normal günlük aktiviteler ve yürüyüşler sizi teşvik edecektir.

Orta düzeyde fiziksel aktivite gebelikte, zihinsel ve duygusal faydalar sağlar. Kalp, solunum, kas sorunlarını önler ve iyileştirir. Gebeliğin farklı dönemlerinde aktivite durumunuzu değiştirmeniz gerekebilir.

 

Tüm kadınlar düzenli fiziksel aktiviteyle uğraşmalıdır. Kemikleri ve kasları güçlendirir. Enerji hissini geliştirir ve artırır. Esnekliği artırır, kilo kontrolüne yardımcı olur. Egzersiz kalbi güçlendirir, kalp hastalığı riskini azaltır, kolesterolü düşürür. Depresyon, endişe, stres, zihinsel sorunları iyileştirmeye yardımcıdır. Gebelikte de egzersizin yararları çok büyüktür. Anne bebek sağlığı için büyük yararları vardır. Hamilelik öncesinde egzersiz düzeyinin %50 oranında artırılmış olması da önemlidir.

Böylece bu dönemde daha rahat egzersiz yapılır. İlk 3 aylık dönemde düzenli egzersiz mutlaka yapılmalıdır. Sezaryen ya da vajinal normal doğum için çok gereklidir. Doğumu kolaylaştırır. Bebeğe yeterli oksijen gitmesini sağlar erken doğum riskini azaltır. Bebeği besleyicidir ve gelişimine yardımcıdır. Ağır olmayan hafif ve orta derecede egzersizler idealdir. Fetuse baskı ve stresi önler, doğum sorunlarını önler, düşük yapma ve doğum kusurlarını önler, gebelik sırasında iyi hissettirir, doğum sancılarını azaltır, sırt ağrısı gibi gebelik ağrılarını önler ve bebeklerin beyin gelişimini destekler.