Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Hamilelik Boyunca Saçlarınıza İyi Bakın

9 ay içinde bebeğinizle ilgilenmenin yanında kendi bakımınızı da ihmal etmeyin. Hamilelere özel bakım ve güzellik tavsiyeleri.

Saçlarda bu dönemde değişiklikler olacak. Aktif büyüme, dinlenme ve dökülme aşamaları herkeste yaşanır. Günde 100 tele kadar saç dökülür. Bu dönemde ekstra hormonlar saçı daha da büyütür normalden daha uzun ve kalın görünmeye başlar. Çapı artar hem saç sayısı artar hem daha az kıvırcıklaşır. Hormonlar saç köklerini etkiler foliküller saç liflerinin şeklini belirler. Gebelik boyunca saç ürünlerinde kimyasallardan kaçının. Boya, perma, fön gibi işlem ve maddelerden uzak durun.

 

Saçlarınızı dinlendirin doğal bırakın. Sert kimyasallar kafa derisi tarafından emilir ve büyümekte olan bebeği doğrudan kötü etkileyebilir. Doğal sabunları kullanmaya çalışın en kötü ihtimalle doğal organik boya kullanmaya çalışın. Kına da öneriliyor. Keratin saç düzleştirici işlemler ve ürünleri kullanmayın zararlı formaldehit içerir. Rutin kepek şampuanı, saç kremi, jöle, köpük gibi şeyler kullanılabilir. Şampuan ve saç ürünü kullanmadan önce doktorunuza danışın.