Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Hamilelik Belirtileri Neler: En Erken Belirtiler

 

hamilelik belirtileri

hamilelik belirtileri

Hamilelik belirtileri bazen kadınlarda adet dönemi belirtileri ile karıştırılsa da aslında oldukça belirgin bazı özelliklere sahiptir. Erken gebelik belirtileri ile hamilelik çok daha erken fark edilebilir. Peki hamilelik belirtileri ne zaman başlar? Hamileliğin ilk belirtileri cinsel birlikteliğin gerçekleşmesiyle oluşan döllenme zamanından 24 saat sonra kendini göstermeye başlar. Adet gecikmesi, sabah bulantısı, ani duygu değişimleri, göğüslerde şişlik ve ağrıile birlikte yorgunluk, bitkinlik hissi gibi belirtilerle ortaya çıkan hamilelik, her anne adayına göre farklılık da gösterebilmektedir. Genel olarak en sık görülen 10 hamilelik belirtisini ise şu şekilde sıralayabiliriz.

 

10 Erken Hamilelik Belirtisi

 

1) Regl Döneminin Kesilmesi ya da Hafif Kanama

Genelde kadınların ovulasyon dönemi 28 günlük periyotlardan oluşur. Eğer regl düzenli olarak gerçekleşiyorsa ilk belirtisi adetin kesilmesidir. Adet gecikmesi olarak da bilinen bu durumda bazen hafif kanama görülebilir. Lekelenme denilen hafif kanama durumlarında normal adetten farklı olarak daha koyu bir renkte bir akıntı gelir ve 1 gün içinde biter. Bazen bu belirti adet gecikmesiyle karıştırılabilir. Eğer düzenli adet görüyorsanız ve normal adet düzeninden daha farklı bir durumla karşılaşırsanız bu hamilelik belirtisi olabilir.

2) Sabahları Mide Bulantısı

hamilelikte mide bulantısı

hamilelikte mide bulantısı

Hamileliğin bir diğer belirtisi ise sabahlarıyaşanan mide bulantısıdır. Sperm ve yumurtanın birleştiği ikinci trimesterin ilk günlerinde de devam eden sabah bulantısı hamileliğin ilk dönemlerinde kendini gösterirken 1 ila 2 hafta sürebilir. Bazıanne adaylarında ise mide bulantısıtüm hamilelik süreci boyunca devam edebilir. Bazılarında ise hiçbir zaman bulantı görülmeyebilir. Bazı batıl inançlara göre hamilelikte yaşanan sabah bulantısı çocuğun kız olacağına işarettir. Fakat söylediğimiz gibi bu batıl bir inançtır. Embriyonun erkek ya da kız olması sabah bulantısını ya da sabah bulantısı yaşamamayı etkileyen bir faktör değildir. Eğer sabahları bu tür mide bulantıları yaşıyorsanız tuzlu kraker gibi hafif bir şeyler atıştırarak midenizin rahatlamasına yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca bol uyku ve zencefil ya da nane çayı mide bulantısı için iyi gelebilir.

3) Ani Değişen Duygu Durumları

Hamilelik belirtilerinin arasında ani duygu değişimleri de görülmektedir. Birden gülmeye başlamak ya da gülerken ağlamaya başlamak ve duygusallaşmak hamilelik belirtisi olabilir. Bu değişimlerin nedeni hormon düzeylerindeki dramatik değişimlerdir. Gebeliğin erken döneminde belirgin bir şekilde görülen bu durum progesteron düzeylerinin hızlıbir artışından kaynaklanmaktadır. Adet döneminde de görülen bir belirti olduğu için hamilelik durumunda görmezden gelinen bir belirti olan ani duygu değişimleri iyi gözlemlemek gerekmektedir.

4) Göğüslerde Ağrı ve Belirgin Şişlik

Göğüslerde oluşan sancı ve şişme de erken gebelik belirtileri arasındadır. Hormon düzeylerinin yükselmesiyle şişen göğüsler ağrı oluşturur. Göğüsler ağır gelmeye başlayabilir ve rahatsız edici bir his oluşturabilir. Ayrıca premenstrüel meme hassasiyeti de oluşmaktadır. Dokunulduğunda fazla hassasiyetten acı hissi de artabilir. Sütyen ve korse gibi her zaman kullanılan iç çamaşırları hamilelik döneminde sıkıntı yarattığı için kullanılmak istenmez. Eğer böyle bir belirti hissediyorsanız alışverişe çıkıp kendinize daha rahat ve konforlu sütyenler edinmelisiniz.

5) Yoğun Yorgunluk ve Halsizlik Hissi

Anne adaylarıgenelde kendilerini gün içinde fazla yorucu aktivitelerde bulunmasalar da yorgun ve halsiz hissederler. Gün ortasında aniden uyku gelmesi de bu belirti ile birlikte görülebilir. Yorgun hissetme durumu özellikle gebeliğin ilk evresinde çok yaygın görülür. Yine artan hormon düzeylerinin yanısıra fetal gelişme bu kritik dönemde bir kadının vücudunu fazlasıyla etkileyebilir. Progesteron seviyelerinin giderek arttığı gebelik döneminde vücudunuz, 40 hafta boyunca bebeğinize sağlıklı, güvenli bir ev hazırlamak için çalışır. Yorgunluk hissi genelde gebeliğin 2. döneminde geçer. Fakat bu hissin bazen devam ettiği de görülebilir. Her hamileliğin farklı bir süreç izleyebileceğini unutmamak gerekir.

6) Sık İdrara Çıkma

Hamilelik döneminde anne adayları çok sık idrara çıkarlar. Hormonal değişiklikler ve embriyo oluşumu sırasında vücudun geçirdiği aşamalar nedeniyle büyüyen uterus mesaneye baskıyapmaya başlar. Sık idrara çıkma durumu daha çok hamileliğin birinci ve üçüncü döneminde görülen bir belirtidir. Eğer hamilelikten şüpheleniyorsanız ve çok sık idrara çıktığınız için daha az sıvı almayı düşünüyorsanız sakın bunu uygulamayın. Hamileliğinizin rahat geçmesi için ve rahat bir doğum yapmak için bolca su tüketmelisiniz. Aynı zamanda su tüketiminiz hem çocuğunuz için hem de rahimdeki su oluşumu için oldukça yararlı olacaktır.

7) Bazı Yemeklerden Nefret Etme

Normalde çok sevilen bir yemekten hamilelik döneminde nefret edilebilir. Değişen hormonlarınız damak zevkinizi bile etkileyebilir. Erken gebelik sırasında görülen bu belirtide çok sevdiğiniz salata birden iştahınızın kapanmasına neden olabilir. Kendinizi iyi tanıyorsanız ve bunun bir hamilelik belirtisi olduğunu düşünüyorsanız yapmanız gereken oldukça basit. Öncelikle uzun ve sağlıklı bir diyet sürdürerek bağırsaklarınızı dinlendirin. Beslenme menünüzde olabildiğince folik asit, kalsiyum, demir, C ve A vitaminleri alabileceğiniz lifli gıdalar olmasına özen gösterin. İsterseniz her gün 1 adet olmak üzere prenatal vitamin takviyesi de kullanabilirsiniz. Çocuğunuzun sağlıklı gelişmesi için sizin de iyi beslenmeniz gerektiğini unutmayın.

8) Kokulara Karşı Hassasiyet Kazanma

Hamilelik döneminde en sık görülen bir diğer belirti ise kokulara karşı aşırı hassasiyet durumudur. Daha önce sizi rahatsız etmeyen yemek kokusu, sigara kokusu ya da herhangi bir çiçek kokusu size mide bulandırıcıya da itici gelebilir. Bu durumun nedeni de hamilelik ile birlikte değişen hormon seviyeleridir. Bu durumda kokular sizi çok rahatsız ediyorsa size en güzel gelen kokuyu bularak keskin bir şekilde çevrenizde kullanırsanız koku hassasiyetini atlatabilirsiniz. Ayrıca bunun için dilerseniz bitkilerden yararlanarak lavanta, biberiye, nane ya da zencefil kullanabilirsiniz. Eğer her kokuya karşı hassasiyetiniz oluştuysa evinizi bol bol havalandırarak bu durumu engelleyebilirsiniz.

9) Nefes Darlığı Yaşamak

Nefes almada sıkıntı yaşıyorsanız ve aldığınız nefes size yetmiyormuş gibi geliyorsa bu da bir hamilelik belirtisi olabilir. Egzersiz yaptığımızda da yaşadığımız nefes darlığı gebelik döneminde durup dururken yaşanabilir. Bunun nedeni ise yine progesteron düzeylerinin yükseltilmesi ve kan hacmindeki dramatik artışlardır. Nefes darlığı özellikle ilk 3 ayda görülür. Embriyo geliştikçe daha fazla oksijen ve gerekir. Ve siz nefes alsanız bile oksijen ihtiyacınız arttığı için nefesiniz daralabilir. Öncelikle bu durumun oluşmasını engellemek için gebelik fikrini düşündüğünüz andan itibaren dik durarak akciğerlerinizin genişlemesine yardımcı olabilirsiniz. Nefes darlığı sıkıntısı doğumdan sonra geçen bir durumdur. Nefes düzeniniz doğum yaptıktan sonra eski düzenine geri dönecektir. Fakat gebelik sırasında yoğun bir nefes darlığı yaşıyorsanız mutlaka doktorunuza başvurmalısınız.

9) Baş dönmesi ve kabızlık

Bir diğer hamilelik belirtisi ise baş dönmesidir. Birden ayağa kalktığınızda ya da markette sıra beklerken birden oluşan baş dönmesi hamilelik belirtisi olabilir. Bu durumun nedeni uterusun şişip bacak damarlarına baskı yapması ve bunun sonucunda da tansiyonun düşmesidir. Kabızlık ise yine uterusun şişmesi ile birlikte mideye baskı yapması ve hormon seviyelerindeki değişimlerin hazmı yavaşlatması nedeniyle ortaya çıkar.

10) Vücut ısısında artış ve ateş basması hissi

Gebeliği belirtileri arasında vücut ısısındaki artış da vardır. Arada sırada hafif ateşiniz çıktı gibi geliyorsa bunun neden soğuk algınlığı olabileceği gibi hamilelik de olabilir. Bu nedenle hamile kaldığınızdan şüpheleniyorsanız vücut ısınızı takip etmenizde yarar var.

Kesin Sonuç İçin Gebelik Testi Yapabilirsiniz

Hamilelik birçok belirti gösterse de özellikle adet dönemi belirtileri ile karıştırıldığıiçin kesin bir sonuca varmak isterseniz gebelik testi yapabilirsiniz. Görmek inanmaktır. Eczaneden alabileceğiniz gebelik testi ile idrarınız üzerinden yapacağınız test ile hamilelik durumunun pozitif mi negatif mi olduğunu öğrenebilirsiniz. Bir kit şeklinde satılan bu testler, plasenta tarafından üretilen hormon hCG saptanmasıile çalışır ve idrarınız ile kolayca ölçülebilir. Hamilelik testini yapmak için en ideal süre ortalama 1 haftalık adet gecikmesinin yaşandığı süreçtir. Testi uygularken herhangi bir yanlış sonuçla karşılaşmamak için evde hijyenik bir ortamda yapmaya özen göstermelisiniz. Talimatları dikkatle alarak kolayca uygulanabilen gebelik testlerinde yüzde 1 de olsa bir hata payı vardır. Evde yapılan gebelik testleri de bazen yanıltıcı olabilmektedir. Hamilelik testi için en kesin ve doğru bilgiyi alabileceğiniz yer klinik ortamdır. Hastanelerde ve kliniklerde kolayca yapılabilen bu test ise kandaki bazı değerlerin incelenmesi ile yapılır. Beta HCG testi de denen hamilelik testi hem hızlı hem de kesinlikle kesin sonuç verir. Bu nedenle kafanızda soru işareti kalmaması için şimdiye kadar saydığımız belirtileri yaşıyorsanız ve hamile olduğunuzu hissediyorsanız kesin sonuç için bir sağlık kuruluşunda kan testi yaptırmanızı öneririz.