Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Hamileliğin Ortasında Yaşanan Kabızlık, Gaz Ve Reflü Sorunları

Hamileliğin 3. ve 6. ayları arasında yani tam ortasında bazı sindirim problemleri yaşanır. Kabızlık, hazımsızlık, gaz sıkıntısı ve mide ekşimesi bunların başında gelir.

Kabızlık.
Hamileliğin dördüncü ayında karşılaşılır. Sindirim sisteminin yavaşladığı bu aydan itibaren görülür. Seyrek ve sert dışkılama yaşanır yani kabızlık hat safhadadır. Progesteron hormonu artış gösterdiğinden sindirim sistemi gıdayı kas kasılmaları şeklinde dışarı atacaktır. Gelişmekte olan fetus yani bebek için emilen besinler katı ve sert biçimde anne vücudundan çıkacaktır. Rahim de büyüdükçe alt barsak üzerine baskı yapar.

Gebelikte Kabızlıkla Başa Çıkmanın Yolları.
Meyve, kuru erik, tam tahıllar, sebze tüketimini ve su içiminizi artırın. Düzenli olarak tuvalete çıkın. Egzersiz yapın. Magnezyumlu lif kaynakları önerilebilir.

Gaz sıkıntısı.
Geğirme ve şişkinlikle kendini belli eder. Kabızlıkla aynı nedenlerle gelişir. Progesteron hormonu seviyesi arttıkça gaz görülür. Bağırsak hareketleri yavaşlar sıkça bu sorunlar görülür. Gaz yapan, süt, karnabahar, lahana gibi gıdalardan kaçının. Yağlı yemekler yemeyin ve lokmaları iyice çiğnemeden yutmayın.

Mide ekşimesi ya da reflü.
Yemek borusunun gerisinde gelişen reflü, sindirilemeyen yiyeceklerin yukarı ağıza kadar geri gelmesidir. Midede yanmayla başlar.

 

Reflüyle Başa Çıkmanın Yolları.
Porsiyonlarınızda aşırıya kaçmadan ufak öğünler yiyin. Yağlı yemekler yemeyin. Düz oturarak yiyin yemekten sonra hemen yatmayın ve genelde düz durun. Tuzu azaltabilirsiniz ve doktorunuza danışabilirsiniz.