Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Hamilelerin Spor Ve Egzersiz Rehberi

Gebelikte hangi antrenmanlar güvenli hangileri riskli? Ağırlık kaldırma ve kardiyo eğitimleri elbette riskli olanlar arasında.

Normal bir kadına göre 10 dakikada yorgunluk başlar ayrıca bebeğe karşı riskleri büyüktür, ağır sporlarda bebeğin düşme riski vardır. Hangi dönemde olduğunuza da bağlı bu. İlk 3 ayda koşu ve bantta yürümek güvenliyken son 3 ayda riski olabilir. Buna doktorunuz ve spor eğitmeniniz karar verecek. Diyabet ve depresyon riskleri de sporla birlikte azaltıldığı için gebelikte ılımlı düzeyde spor öneriliyor.

Ağır tempoya girmeden rahat kıyafetlerle yavaş tempoda yoga, pilates, yüzme, yürüyüş gibi sporlar öneriliyor. Kardiyo makineleri yerine egzersiz alışkanlıklarınızı bırakmadan yapacağınız egzersizler yeterlidir. Mide yanması, hemoroid, ayak şişmesi gibi yan etkileri de dikkate alarak spor yapın veya yapmayın. Denge, hız, yön değiştirme, kuvvet gibi şeylere dikkat edin. Gebelere önerilen başlıca spor ve egzersizler şunlar. 

Pilates. Büyüyen karnı destekleyip sırt ağrılarını giderir denge ve güç verir. Karın kası tonusunu dengeler. Dinlendirir.
Yoga. Esneklik verir çekirdek kasları güçlendirir. Ağrıları büyük oranda azaltır.
Su aerobiği. Son 3 aylık dönemde eklemleri rahatlatır ve güvenlidir.
Sabit pedal bisiklet. Yaslanarak karnı koruyabilirsiniz.
Eliptik bisikletle eklemler çalıştırılır. Yürüyüş ve sıradan hareketler için idealdir.