Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Hamileler ve Emziren Anneler için Doğal Antibiyotik Besinler

Bebeğin sağlığının olumsuz etkilenmesi riski nedeniyle gebelik ve emzirme döneminde hastalanan anneler pek antibiyotik kullanamazlar. Doktor tavsiyesi ve reçetesi ile çok istisnai durumlarda bir takım antibiyotikler zorunluluktan dolayı kullanılsa da bu durumun düşük riskini artırdığı bilinmektedir. Bu nedenle hamilelikte ve emzirme döneminde hastalanan anneler için iyileştirici etkisi olan doğal antibiyotikler kullanılırsa bebeğe bir zarar gelmesi önlenmiş olur.

hamileler emziren anneler için doğal antibiyotikler

hamileler emziren anneler için doğal antibiyotikler

Hamilelik döneminde anneler hastalanmamaya özen gösterir çünkü hastalandıkları takdirde antibiyotik kullanmamaları önerilir. Antibiyotik anne karnındaki bebeği olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle antibiyotik ve ilaç kullanımına hem hamilelik hem de emzirme döneminde dikkat edilir. Nasıl hamilelik döneminde kan yoluyla antibiyotik bebeğe geçerse emzirme döneminde de sütü etkileyen antibiyotik bebeğe geçer. Aynı şekilde siz hasta olduğunuzda; grip yada nezle olduğunuzda bu bebeğinizi de etkileyecektir. Bu nedenle hastalık belirtileri ile karşılaştığınız gibi doğal antibiyotikler ve bitkisel antibiyotik yiyecekler ile önlem almalısınız.

• Doğal antibiyotik etki gösteren karışımı evde siz kendiniz de yapabilirsiniz. Sarımsaklı süt olarak bilinen karışım için ihtiyacınız olan malzemeler sadece 2 diş sarımsak ve 1 bardak süt. Sütü bir cezvede kaynamaya bırakın. Kaynamaya başlamadan hemen önce yani süt sıcak iken içerisine ufak ufak doğradığınız 2 diş sarımsağı ekleyin. 10 dakika kaynattıktan sonra içebilirsiniz. Sütün içerisinde bulunan küp sarımsak tanelerini de çiğneyip yutmanız gerekiyor.

Emziren Anneler için Bitkisel Antibiyotik Yiyecekler

Hamilelik ve emzirme döneminde farklı hastalıklar nedeniyle antibiyotik tedavisine ihtiyaç duyulsa da bu ihtiyacı doğal yollarla karşılamak bebek için en sağlıklı olanıdır. İdrar yolu ve solunum yolu enfeksiyonları, sinuzit, diş tedavisi, ishal ve abse gibi nedenler ile antibiyotik tedavisi görmesi gereken anneler en zararsız olan antibiyotikleri tercih ederek tedavi olurlar. Bazı antibiyotikler bebeğe zarar vermez iken özellikle etken maddeleri daha farklı olan antibiyotikler ise bebek için hayati risk oluşturabilir.

• Hamilelikte ve emzirme döneminde kullanılan doğal antibiyotiklerin başında kefir geliyor. Kafkasya halkları tarafından sık kullanılan yararlı bir süt ürünü olan kefir; sütün mayalandırılması ile elde ediliyor. Sağlık ve gençlik iksiri olarak bilinen kefir aynı zamanda doğal antibiyotik görevine de sahiptir. Son derece karmaşık bir yapıya sahip olan kefir, beyaz nohut tanesi büyüklüğünde beyaz ve beyaz sarı renklerdeki toplardan oluşur. Kendi kendine üreyen bir yapısı vardır. Evde kefir üretip devamlı olarak tüketebilmek için öncelikle sütü tek başına kaynatın. Metal olmaması kaydıyla (cam olabilir) bir kaba alın ve ılınmasını bekleyin. Kaymak oluştuysa bu tabakayı sütün üzerinden alın ve 1 çorba kaşığı kefir mayasını içerisine atın. Kapağını kapattığınız kabı soba yada kalorifer yanı gibi sıcak ama ışık almayan bir yere koyun. 24 saat sonra mayalanmış kefiri süzgeç yardımı ile süzün ve süzgeçte kalanları tekrar maya olarak kullanmak üzere saklayın. Süzdüğünüz mayalı sütü ise içebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken en önemli nokta maya olarak kulandığınız kefir tanelerini eğer daha sonra kullanacaksanız ağzı kapalı cam bir kapta buzdolabında saklamalısınız. Bunu yaparken kabın içine taneleri örtecek kadar süt koymanız gerekli. Yani saklayacaksanız üzerine çıkacak kadar süt koyup buzdolabında saklamalı, kullanacaksanız yine üzerine çıkacak kadar süt koyup sıcak bir yerde mayalamaya bırakmalısınız.

sarımsak doğa antibiyotik

sarımsak doğa antibiyotik

• Akdeniz’de yetişen adaçayı da gebelikte doğal antibiyotik görevi gören bitkilerdendir. Ayrıca boğaz ağrısı ve diş ağrısı gibi rahatsızlıklara karşı oldukça etkilidir. Bunların yanı sıra sinir bozukluğu, asabiyet, titreme, menepoz dönemi ve baş dönmesi için etkili sonuçlar verir. Hamilelikte tansiyon düşüklüğü, psikolojik rahatsızlıklar, sinir hastalıkları ve sindirim sistemi bozuklukları yaşayan annelerin de içebilecekleri adaçayı özellikle boğaz yolu kaynaklı hastalıklara etkili çözümdür. Adaçayını doğal antibiyotik olarak günde 2 3 bardak kadar tüketebilirsiniz.