Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Hamileler Ve Çocuklar İçin Çiğ Süt Tehlikeli Mi?

ABD’li pediyatristlere göre çiğ süt tüketimi hamileler ve çocuklar için riskli. Pastörize edilmemiş süt ve peynir gibi ürünlerden uzak durulmalı.

Özellikle bağışıklık sistemi hassas olan her durumda dikkat etmesi gereken anne adayları bebekleri ve kendileri için çiğ süt ürünleri tüketmemeli. Son 10 yıldan fazla bir süredir yapılan araştırmalarda salgın haline gelen çiğ süt tüketimi birçok gebeliği riske atmıştır. Çiğ süt pastörize edilmemiş süt en az 160 fahrenayt derecede ısıtılmadığından mikropları ölmemiş süttür.

Tüketildiğinde mikroplarla beraber vücuda girer. Tüberküloz difteri Listeria ve E. coli gibi mide sorunları ile mide bakterileri çiğ süt ve süt ürünlerinden geliyor.

Çiğ süte bağlı hastalıklar hamileliği sonlandırabiliyor düşüğe sebep oluyor. Çocuklarda gelişim bozukluğu alerji ve astım sebebi olabiliyor. Açık süt aldığınızda özellikle iyice kaynatın ve ılıtıp tüketin. Gebelikte bebek ve anne sağlığı için buna dikkat edilmeli. Çiğ süt zehirlenmeleri salgın haline gelebiliyor. Bebeklere de çiğ süt direkt verilmemelidir.