Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Hamile Kalmayı Denemek Ve Son Çareler

Tüp bebek ve daha birçok yöntemle artık herkes bebek sahibi olabiliyor. İşte uzmanlarından gebe kalma teknikleri ve son çareler.

Başarısız olunan tüp bebek yöntemleri anne-baba adayları için stresli bir süreci beraberinde getirir. Öncelikle başarısız denemelerin hangi faktörlere bağlı olabileceğinin iyi değerlendirilmesi sonra da başka yöntemlerin uygulanabileceği bilgisiyle çiftlerin rahatlatılması gebe kalma şansını artırır. Memorial Ankara Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Aygül Demirol, “Nedenler değerlendirildiğinde de embriyo kalitesi (görünüm ve genetik olarak), rahime bağlı faktörler, anne adayının sistemik rahatsızlıkları ve bağışıklık sistemine-pıhtılaşma sistemine bağlı faktörler karşımıza çıkıyor. Şunu belirtmek gerekir ki; her vaka için tüm testlerin yapılmasına gerek yoktur, hastanın maddi olarak da korunarak gerekli testler kontrol edilmeli ve sonuca göre nasıl bir çözüm getirileceğine karar verilmelidir” dedi.

 

UYGULANAN SON GÜNCEL TAKTİKLER

 

*Ko-kültür Yöntemi: Ko-kültür vasatı ek bir besi ortamı olarak embriyonun gelişimine salgıladığı büyüme faktörleriyle katkıda bulunuyor. Böylece daha kaliteli embriyolar elde edilerek gebelik oranı yükseltiliyor. n Embriyoya genetik analiz yapılması: Embriyolar rahme yerleştirilmeden önce genetik açıdan değerlendiriliyor. Böylelikle sağlıklı embriyolar seçilerek transfere götürülüyor. 

 

*İdeal embriyonun seçilmesi: Embriyonun gelişimi video sistemi ile izlenerek, gebelik şansı en yüksek embriyo seçilerek veriliyor. Bu sistem embriyonun genetiği hakkında da bilgi verdiği için kıymetlidir. 

 

*Rahim faktörü: Histeroskopi rahim içinin değerlendirildiği altın standarta sahip bir tekniktir. Gelişen teknoloji ile ofis histeroskopi anestezisiz, kısa sürede uygulanabilmekte ve rahim içi sorunlar var ise aynı anda tedavisi yapılabilmektedir. 

 

*Erkeğe bağlı vakalarda: Kısırlık vakalarında temel analiz sperm örneğinin incelenmesidir. Mikroenjeksiyon yöntemi birçok vakada gebeliği getirmiştir. 

 

*IMSI (büyük büyütmeli mikroenjeksiyon): Spermin büyütülerek incelenmesini ve en iyi spermin seçilmesi sağlanıyor. Bunun için özellikli bir mikroskop kullanılmaktadır.