Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Hamile Kalmak İçin En Uygun Zaman Nedir ve Yapılması Gerekenler Nelerdir?

nasıl hamile kalınır

nasıl hamile kalınır

Hamile kalmak için en uygun zamanı, regl dönemi ve buna bağlı olarak yumurtlama dönemi doğru hesaplanarak bulunabilir. Yumurtlama dönemi hamile kalma olasılığının daha yüksek olduğu bir dönemdir. Hamile kalmak için en uygun zamanı incelemeden önce bilinmesi gereken birkaç nokta var:

  • Yumurta bir kez sadece yaklaşık bir gün boyunca hayatta kalır. Ama sperm bir hafta kadar yaşayabilir. Bu nedenle bir yumurta ile birleşmesi için bir spermin altı günü vardır.
  • Eğer yumurtlama dönemine 1 ya da 2 gün kala cinsel birleşme gerçekleşirse gebe kalma olasılığı daha yüksektir. Ancak, bu durumda yumurtlamadan önceki o 2 günü tespit etmek zor olacaktır.
  • Yumurtlama dönemi hesaplanabilir. Bir adet döngüsü 22 gün ila 36 gün arasında uzun veya kısa bir sürede gerçekleşebilir. Genelde kadınlar 28 günde bir regl döngüsüne girerler. Yumurtlama günü ise bu döngünün ortasında gerçekleşir. Kadınlarda genelde 12 ila 14. günde görülen yumurtlama dönemi bazı kadınlarda farklılık gösterebilmektedir.
  • Eğer 28 günlük bir adet döngüsü varsa yumurtlamanın döngünün ortalarında olması olasıyken; kısa bir döngüsü söz konusu ise regl dönemi bittiği gün hemen yumurtlama oluşabilir. Fakat gün içinde uzun bir regl döngüsü geçiriliyorsa regl döneminden sonra son iki haftaya kadar yumurtlama olmayabilir.

Eğer hamile kalmak istiyorsanız yapmanız gereken ilk şey yumurta açısından en verimli olunan zamanın tespit edilmesidir. 1995’te yapılan bir araştırmaya göre, bir kadının doğurgan döneminin altı gün sürdüğü belirlenmiştir. Cinsel birleşme, yumurtlama dönemi başlamadan 4 ila 6 gün önce meydana gelirse %36, iki gün önce meydana gelirse ise %10’luk bir hamilelik şansı yaratır.

Yumurtlama zamanı tespiti için regl döneminin ilk gününü 1. gün olarak saymak gerekiyor. Buna göre döngünün 10. günü ile 18. günü arası ilişkiye girildiğinde hamile kalmak olasılığı daha yüksek oluyor. Bu hesaplamanın yanında servikal mukus değişiklikleri izleyerek de yumurtlama dönemi anlaşılabiliyor. Normalde vajinadan salınan sıvı adet döngüsünün başında mukuslu ve seyrek yapışkan ancak yoğun oluyor. Yumurtlama zamanında ise gelen akıntılar çiğ yumurta akına çok benzer niteliklere sahip oluyor, giderek yoğun ve kaygan hale geliyor. Yumurtlama döneminin ne zaman olduğunu anlamak için eczaneden temin edilebilen yumurtlama tahmin kitleri de etkilidir. Bu kitler hamilelik testi gibi idrar örneği üzerinden uygulanır. Ayrıca yumurtlama dönemi vücut ısısı değişkenlik gösterdiği için bazal vücut ısısı ölçülüp her gün not alındığında ısının yükseldiği günler tespit edilerek yumurtlama dönemi anlaşılabilir. Yumurtlama günlerinde vücut ısısının 1 derece kadar yükseldiği görülmektedir.

Hamile kalmak için neler yapılmalı?

Eğer hamile kalmak istiyorsanız öncelikle yumurtlama zamanlarını hesaplayarak bu günlerde cinsel birleşmeyi gerçekleştirebilirsiniz. Fakat hamile kalmak istemenize rağmen uzun zamandır bu konuda çabalıyor ve bir sonuca ulaşamıyorsanız sperm sayımı için doktora başvurmalısınız. Sperm sayısı değişiklik gösteren ve her etkenle kolayca azalan ya da çoğalan bir yapıya sahiptir. Eğer belirli süre cinsel birleşmede bulunulmazsa bunun ardından gelecek ilk birleşmede sperm sayısı artacaktır. Çünkü sürekli ilişkiye girmek de sperm sayısını düşürebilir. Bu nedenle bebek sahibi olmak isteyen bir çiftin daha çok birleşme ile başarıya ulaşacağını düşünmesi yanlıştır. Aslında yumurtlama zamanlarına denk gelen ve sperm sayısının yüksek olduğu cinsel birleşmelerde hamilelik şansı çok daha yüksektir. Yine yapılan bir araştırmaya göre her gün ilişkiye girildiğinde hamilelik şansı % 22 iken sperm sayısının fazla olması için belli aralıklarla gerçekleştirilen cinsel birleşmelerde bu oran % 25’e yükselmektedir. Fakat yine de birleşme zamanları arasında fazla bir süre olmaması gerekiyor. Aynı araştırma verilerine göre haftada bir cinsel ilişkiye girildiğinde hamilelik şansı % 10 kadar azalıyor.

Bazı kadınlarda hamilelik belirtileri oldukça belirgin bir şekilde ortaya çıkıyor. Baş ağrısı, yorgunluk, bulantı, şişkinlik, göğüslerde hassasiyet, hafif kramplar, yüzde çıkmaya başlayan akneler, artan duyarlılık gibi belirtiler ile hamilelik kendini göstermeye başlıyor. Fakat hamile kalmak isteyen ve bu çabalarını uzun süre sürdüren kadınlarda hamile olmasalar da bu belirtiler psikolojik olarak ortaya çıkabiliyor. Belirtilere göre hareket etmek bu noktada yanlış oluyor. Evde yapılabilen hamilelik testi kitleri, gelişmiş kan testleri gibi erkenden gebeliği tespit etmek çok daha sağlıklı olacaktır. Aksi takdirde sadece belirtilere odaklanan kadınlarda sonucun negatif çıkması sonucunda büyük hayal kırıklıkları ve travmalar oluşabiliyor. Hamilelik belirtilerini onaylamak için en iyi yolu doktor tarafından yapılacak kan testi oluşturuyor. Doktora gitmek istemeyenler ise regl döngüsünün en az 28 gün sonrasını bekleyerek kit şeklinde satılan gebelik testini kullanabilirler.

Panik Yapmayın

Hamile kalmak istiyorsanız ve çabalarınız sonuç vermiyor ise panik yapmayın ve hamileliğin bu kadar hızlı gerçekleşebilen bir şey olmadığını aklınızdan çıkarmayın. Hamile kalmaya yardımcı olmak için eğer son zamanlarda oral kontraseptif kullanıyorsanız bunları kullanmayı kesin ve döngünün normale dönmesinin 1 aylık bir süreçte olacağını unutmayın. Doğum kontrol hapı kullanıyorsanız yine regl döngüsünün doğal haline gelmesi yumurtlamanın sağlıklı olabilmesi için 1 seneye yakın bir zaman gerekiyor. Sigara içme alışkanlığı da bu dönemi olumsuz etkiler. 25 ila 39 yaş arası 17.000 ‘den fazla kadın arasında yapılan bir araştırmalara göre sigara içen kadınlarda sigara içmeyen kadınlara göre hamilelik şansı % 22 daha az. Ayrıca düşük yapma oranı sigara içen kadınlarda çok daha fazladır.

Hamilelik düşünüldüğü kadar ulaşılabilen bir sonuç değildir. Bu nedenle kesinlikle umudu kaybetmemek gerekir. Özellikle eğer 30 yaşının altındaysanız sonuca ulaşmak çok daha kolay olacaktır. Eğer 30 yaşından büyükseniz biraz daha zor bir süreç geçirebilirsiniz. Bu nedenle mutlaka bir doktora başvurmanız gerekebilir. Korunmasız cinsel ilişkiye rağmen hamile kalınamıyorsa; 30 ila 35 yaş arası kadınlar dokuz ay sonra; 35 ila 40 yaş arası kadınlar altı ay sonra ve 40 yaşın üzerindeki kadınlar ise üç ay sonra doktora başvurmalıdırlar.

Hamile kalmayı kolaylaştıran tavsiyeler

hamile kalmak istiyorum

hamile kalmak istiyorum

1 . Kahve içmeyin

Günlük olarak bir fincan kahveden daha fazlasını tüketen kadınlarda yumurtlama dönemi olumsuz etkilenebiliyor. Bu neden kahve tüketimini ve diğer kafeinli içeceklerin tüketimini en aza indirgemek gerekiyor.

2 . Erkeklerde testislerin sıcağa maruz kalması hamile kalmayı zorlaştırır.

Los Angeles Tıp Merkezi’nde 1997’de yapılan bir çalışmada, polyester kaplı iç çamaşırı giyen erkeklerin yumurtalarının sıcak kalması sağlandığında sperm yoğunluğunun azaldığı görülmüştür. Sıcak spermlerin ölmesine neden olabilir. Bu nedenle sperm sayısında artış sağlamak için soğuk kompresler yapılabilir.

3 . Yorucu egzersizlere ara verin

Spor yapıyorsanız ve yorucu bir egzersiz planınız var ise buna ara vermeniz gerekiyor. Sporcuların aşırı zorlandıkları dönemde adetlerinde oluşan düzensizliklerden yola çıkılarak vücudu fazla zorlamanın yumurtlama dönemini büyük ölçüde etkilediğini söyleyebiliriz. Bu nedenle ovulasyon dönemini bol bol dengeli beslenerek ve hareketlilik düzeyinizi en aza indirgeyerek geçirebilirsiniz.

4 . Hamile Kalmak İçin Cinsel İlişkide Zamanlama Önemli

Cinsel ilişkilerin yumurtlama dönemlerine denk getirilmesi ve haftada 2 ya da 3 defa düzenli olarak cinsel ilişkiye girilmesi oldukça önemlidir. Bu şekilde hamilelik şansı artırılabilir. İlişki çok sık yaşanmamalı sperm birikmesi için 2 gün beklenmelidir.

5 . İlişki sırasında dikkatli olunmalı

Cinsel ilişki sırasında erkeğin hemen dışarı çıkmaması ve tamamen vajina içine boşalması gerekmektedir. İlişki sonrasında kadın ayağa kalkmadan 15 dakika kadar sırt üstü yatarsa hamilelik şansı artabilir. Çünkü hemen ayağa kalkıldığı takdirde spermler dışarı akabilir ve gebeliğin oluşması zorlaşır.

6 . İlişki sırasında pozisyon önemli midir?

Cinsel ilişkide hamilelik oluşması için pozisyonun hiçbir önemi yoktur. Burada önemli olan erkeğin vajina içerisine boşalması ve spermlerin yumurtaya ulaşmasının sağlanmasıdır.

7 . Hamileliği kolaylaştıran gıdalar var mıdır?

Gebeliği kolaylaştıran herhangi bir besin yoktur. Hamile kalmaya yardımcı bitkisel çay gibi çeşitli içecek ve yiyecek tavsiyelerine inanmamak gerekir. Söylenen hiçbir gıdanın bilimsel olarak hamileliğin oluşmasında etkisi yoktur.

8 . Kayganlaştırıcı kullanılmamalıdır

Cinsel ilişki sırasında kesinlikle kayganlaştırıcı kullanılmamalıdır. Eğer kullanılmak istenirse su bazlı ve hamileliği engellemeyen kayganlaştırıcılar kullanılabilir. Çünkü sıradan ve bu amaç için üretilmemiş olan kayganlaştırıcılar, kremler ve yağlar spermlerin ölmesine neden olarak hamileliğin oluşumunu engelleyebilir. Ayrıca ilişki sonrası ya da öncesi vajinanın için kesinlikle yıkanmamalıdır.

9 . Diyet ve egzersizler işe yarayabilir

Aşırı kiloya sahip olan kadınların diyet yaparak ve egzersizlerle belirli bir kiloya inmeleri hamile kalmalarını kolaylaştıracaktır.

10. Stresten uzak durulmalıdır

Stresli ve gergin olunduğunda vücuttaki tüm hormonlar etkilenir ve bu hamilelik şansını azaltır. Olabildiğince rahat olmak gebelik oluşumda oldukça önemlidir.

11 . Hamile kalmayı kolaylaştırıcı ilaçlar var mıdır?

Hamile kalmayı kolaylaştırmak için kullanılan ilaçlar ancak ve ancak kısırlık teşhisi konan hastalarda doktor gözetiminde kullanılır. Doktor denetimi dışında kendi kendine bu ilaçlardan kullanmak oldukça tehlikelidir. Bu ilaçların dışında hamile kalmayı sağlayıcı başka ilaç yoktur. Kısır hastalara verilen ilaçlar ise kesinlikle doktora başvurulmadan kullanılmamalıdır.

12 . Vitamin ve demir hapları

Hamilelik için kullanılan demir hapları ve vitaminler (multivitaminler) kesinlikle hamile kalmayı kolaylaştıran ilaçlar değildir. Hamile kalmayı isteyen her kadın mutlaka folik asit kullanmaya başlamalıdır fakat bu ilaçlar hamilelik şansını artırmak için değil hamilelik gerçekleştiğinde bebekte oluşabilecek bazı özürleri önlemek için kullanılır.

13 . Kullandığınız diğer ilaçlara dikkat edin

Kronik ya da akut bazı hastalıkların tedavisinde kullanılan bazı ilaçların hamile kalmayı zorlaştırıcı yan etkileri olduğu bilinmektedir. Bu nedenle kullanılan ilaçlar varsa bunların incelenmesi ve kesilmesi gerekiyorsa doktor kontrolünde kesilmesi gerekmektedir. Hamile kalmayı kolaylaştırmak için ilaçların kendi başına bırakılmasının sağlığı tehlikeye atacağı unutulmamalıdır.

14 . Hamile kalma yaşı önemlidir.

Kadınlarda hamile kalma şansı yaşa göre değişmektedir. Bu oran 20 ila 30 yaş asında çok yüksek iken 35 yaşından sonra azalmaya başlar. Erkeklerde ise yaş kadın kadar önemli değildir. Sperm sayısı ileri yaşlarda da fazla olabilirken, kadınlarda verimli yumurtlama dönemi yaş ilerledikçe azalmakta ve verim olarak düşmektedir.