Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Hamile Kalmada Yaşanan Zorluğun Sebebi Stres Olabilir

Stres, kalp hastalığı ve depresyon gibi ciddi durumların nedeni olabiliyor. Bunların yanında hamile kalmayı da zorlaştırıyor.

Gebe kalmayı planlayan kadınların stresten tamamen arınması gerek. Kafanızda takılı tek bir soru / sorun bile olursa bu şansınız azalır. Epidemiyoloji ve üreme sağlığı araştırmacılarına göre stres düzeyi yüksek kadınların gebelik şansı azalıyor. Kısırlık riski ile de bağlantısı olabilir. 2005 ila 2009 yılları arasında 405 çiftte yapılan incelemelerde stresin bu etkisi ortaya çıkmıştır.

18-40 yaş arasındaki kadınlardan saba tükürük örnekleri alınmış kortizol ve alfa – amilaz gibi stres biyobelirteçlerinin seviyeleri ölçülmüştür. Tükürükten alınan stres düzeyleri ile kısırlık riskinin 2 kat daha fazla olduğu görülmüştür. Düzenli ve korunmadan yapılan seks ve sonrasında gelen 12 ay boyunca incelemeler sürmüştür.

Bu iki stres bileşeni kimde daha fazlaysa onlar gebelik şansını biraz daha kaybediyor. Potansiyel klinik taramalar yapılmış ve kısırlık nedenlerinden biri olan stresin bu riski 2 kat artırdığı görülmüştür. Epidemiyoloji ve üreme sağlığı araştırmacılarına göre stres düzeyi yüksek kadınların gebelik şansı azalıyor. Kısırlık riski ile de bağlantısı olabilir. Çiftler kendini suçlu hissetmeden kafalarındaki sorunları arındırmalı ve tekrar denemeli.