Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Hamile Kalma Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Bebek doğurmak ve bebek bakımı hakkında herkes uzman olduğunu zanneder ve birtakım efsaneler ortaya atar.

Gebelikle ve gebe kalmakla ilgili neleri yanlış biliyoruz aslında doğruları nelerdir?

Yumurtlama denilen adet döngüsü zamanlamanız sürekli değişiyorsa hamile kalma şansınız azalıyor. Yumurtlama zamanınızı saptamak böylece zorlaşacak ve döllenme olasılığı azalacaktır.

Sürekli ve çok sayıda cinsel ilişkiye girmek hamile kalmayı etkilemez. Her yumurtlama döngüsünde hamile kalınır diye bir şey yok. Milyonlarca sperm sadece bir yumurtayı döllerse gebelik oluşur.

Genç yaşta cinsel yolla bulaşan hastalıklar doğurganlığı etkiler mi? Erken yaşta bu hastalıkları yaşamak fallop tüplerinin zarar görmesine neden olur ve ileride hamile kalma ihtimalini azaltır.

40 yaşından sonra hamile kalma şansı daha mı fazladır? Kesinlikle bu yanlış bir bilgidir. 30 yaşından sonra hamile kalma şansı daha da azalır. Ayrıca bebekte genetik ve bedensel ruhsal anormallikler görülme riski de geç gebeliklerde artar.

Bazı seks pozisyonları kesinlikle hamile kalma şansını artırmaz. Yerçekimine göre seks yapmaya çalışanlar bile var. Maalesef bu doğru değildir.

Seks bitince yumurtlama ve döllenmenin hemen olacağını da sanmayın. 24-48 saat önce yumurtlama başlaması gerek ve sperm döllemesi 3-5 gün boyunca sürecektir.

 

Jinekolog muayenesine gidip en doğru gebe kalma önerilerini izleyin.